W debacie wzięli udział przedstawiciele środowisk lekarskich, medycznych, pacjentów, producenci i hurtownicy leków, aptekarze, lekarze i dyrektorzy szpitali, stowarzyszenia oraz organizacje pacjentów i zdrowotne oraz dziennikarze. Lekarze opowiadali m.in. o tym, jak wybór terapii może wpływać na jakość życia pacjenta, omawiano koszty leczenia, przedstawiciele organizacji pacjentów postulowali stworzenie warunków umożliwiających chorym lepsze życie.
Choroba przewlekła narzuca wiele ograniczeń. Chory często zapomina, że ma prawo godnie żyć. Skupia się na chorobie, podporządkowuje jej całe życie, często rezygnuje z pracy zawodowej, zainteresowań, żyje w gorszych warunkach materialnych. – Wszystko to ma ogromny wpływ na subiektywne samopoczucie pacjenta, od którego zależy przebieg leczenia, chęć do współpracy z lekarzem – mówi Stanisław Maćkowiak z Federacji Pacjentów Polskich. Do tej pory jakość życia chorych była raczej przedmiotem badań niż systemowo wprowadzanych rozwiązań. Lekarze skupiali się przede wszystkim na samej chorobie, jej zdiagnozowaniu, leczeniu, kontrolowaniu, uśmierzaniu bólu. Dziś trochę się to zmieniło, choć wciąż brak wielu rozwiązań.
[srodtytul]Jakość da się zmierzyć[/srodtytul]
– Jakość życia związana ze zdrowiem jest pojęciem kwantyfikowalnym. Umiemy ją mierzyć i mamy do tego precyzyjne instrumenty. W bazie ProQolid zindeksowanych jest prawie 700 zwalidowanych instrumentów, z czego ponad 170 w języku polskim – mówi dr med. Dominik Golicki z Zakładu Farmakoekonomiki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nad rozwojem metod pomiaru jakości życia pracują międzynarodowe grupy naukowców, jak choćby działająca od 1987 r. grupa EuroQol, która w ciągu ostatnich dwóch lat sfinansowała blisko 40 badań metodologicznych za ponad 900 tys. euro. Uznanie w 2006 r. przez Amerykańską Agencję ds. Żywości i Leków (FDA) jakości życia zależnej od zdrowia (HRQoL) za pełnoprawny i niezależny punkt końcowy badań klinicznych było bardzo silnym bodźcem do rozwoju badań w tej dziedzinie.
– Widać to choćby w opublikowanych w tym roku wytycznych Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM), które bardzo wysoko stawiają poprzeczkę metodologiczną dla badań jakości życia w Polsce – stwierdza dr Golicki.