Umowa w tej sprawie zostanie podpisana w ciągu miesiąca – informuje rzeczniczka Uniwersytetu Jagiellońskiego Katarzyna Pilitowska.
„Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa” w lipcu 2009 roku została umieszczona na liście projektów kluczowych. Realizacja projektu rozpocznie się w I kwartale 2010 roku. Już w styczniu planowana jest rekrutacja osób, które zajmą się w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie realizacją tego projektu. Dzięki niemu powstanie sieć wirtualnych czytelni, w których będą się pojawiać reprodukcje cyfrowe najcenniejszych, najbardziej poszukiwanych, a także najbardziej zniszczonych zbiorów biblioteki i całego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Skorzysta z nich online wielkie grono czytelników, a oryginały zostaną zabezpieczone i wyłączone z udostępniania.
W pierwszej fazie projektu – do 2012 roku – zostaną zabezpieczone, zdigitalizowane i zarchiwizowane cenne obiekty ze zbiorów specjalnych Biblioteki Jagiellońskiej oraz zniszczone i zagrożone rozpadem papieru gazety z XIX i początku XX wieku. Z projektu skorzystają też czasopisma. Do końca 2012 roku zdigitalizowane mają być m.in.: „Dziennik Polski”, „Gazeta Lwowska”, „Gazeta Narodowa”, „Głos Narodu” czy „Sprawozdania Stenograficzne Sejmu Galicyjskiego” oraz 215 tytułów jedynych w Polsce egzemplarzy czasopism. Czytelnikom zostaną też udostępnione reprodukcje ze zbiorów specjalnych Oddziału Rękopisów, Starych Druków, Zbiorów Muzycznych, Graficznych i Kartograficznych oraz Wydawnictw Rzadkich. Łącznie będą to 1222 tomy czasopism oraz 1644 książek i jednostek zbiorów specjalnych. Czytelnicy będą też mogli dokładnie przeszukiwać te zbiory – obiecuje najstarsza w Polsce uczelnia.