Dziś wszyscy maturzyści zdają egzamin z matematyki. Ostatni raz obowiązkową maturę z tego przedmiotu zdawano w Polsce ćwierć wieku temu. Co ciekawe, w podejściu próbnym dziewczyny wypadły na matematyce lepiej od chłopców.
To kolejny dowód, że wbrew stereotypowym przekonaniom nauki ścisłe nie są domeną mężczyzn. W ostatnim numerze anglojęzycznego kwartalnika „Polish Psychological Bulletin” (wydawnictwo naukowe Versita) przytoczono wyniki badań na ten temat. Dr Nicole Else-Quest, badając prawie 500 tys. uczniów z 69 krajów, wykazała, że chłopcy i dziewczynki radzą sobie z matematyką podobnie. „Chłopcy są jednak bardziej przekonani o swoich umiejętnościach – stwierdziła – a dziewczynki nie wierzą w siebie na tym polu i muszą być do nauk ścisłych zachęcane, odpowiednio motywowane”.
[srodtytul]Kask na budowie [/srodtytul]
Motywacją może być kryzys na rynku pracy, który nie dotyka absolwentów uczelni technicznych. Od lat mamy w Polsce deficyt inżynierów. Jednak stereotypowe myślenie o tych szkołach jako o uczelniach męskich ciągle pokutuje.
– Mimo zdolności matematycznych trudno było mi przekonać do pomysłu, żebym studiowała na politechnice, moją własną mamę – mówi Marta Mendrycka, studentka I roku Politechniki Warszawskiej na wydziale Elektrotechniki.