Reklama
Rozwiń

Stylowy bunt w Komitecie Centralnym

To już piąta edycja imprezy przypominającego czasy postalinowskiej odwilży - Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje od jutra w stolicy

Aktualizacja: 17.11.2010 17:18 Publikacja: 17.11.2010 13:53

Stylowy bunt w Komitecie Centralnym

Foto: materiały prasowe

O nierzeczywistości Kabaretu Starszych Panów, tańcach w korytarzach, którymi przechadzali się peerelowscy kacykowie, latającym kapciu Gomułki i odczarowaniu dawnej restauracji Sofia mówią Dorota Niemczyk i Agnieszka Szulejewska, kuratorki programu festiwalu Niewinni Czarodzieje.

[wyimek][link=http://old.1944.pl/niewinni/] Strona festiwalu[/link][/wyimek]

[b]Patronami tej edycji imprezy są Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. Do tej pory wybierałyście gniewnych artystów lat 50. i 60. XX w. – Tyrmanda, Hłaskę, Młynarskiego. Starsi Panowie i bunt?[/b]

[b]Dorota Niemczyk:[/b] Oczywiście. Byli zbuntowani, tylko w łagodny sposób. Ich polityczna neutralność sama w sobie była wyrazem niezgody na to, co się w Polsce działo w latach 50. XX w.

[b]Rzeczywistość w ich kabarecie była inna.[/b]

D.N.: Nierzeczywista. Starsi Panowie niby funkcjonowali poza czasem i przestrzenią. Ale przecież ich kabaret był ewidentnym powrotem do dawnego świata. Tego, w którym elegancja, jakość i szyk były normą. No i te piosenki – z jednej strony zupełnie odrealnione, z drugiej dotykające każdego aspektu rzeczywistości. Oni po prostu byli prawie dosłownie niewinnoczarodziejscy.

[b]Za to właśnie Polacy ich kochali.[/b]

D.N.: Emisja Kabaretu Starszych Panów to było wydarzenie. Ludzie zbierali się u sąsiadów mających telewizory i chłonęli każdą sekundę programu. Niektórzy nawet specjalnie się na te seanse przebierali w przedwojenne ubrania, żeby podkreślić atmosferę święta.

[b]Na czym polega fenomen Przybory i Wasowskiego dziś?[/b]

D.N.: Dzięki nim można zobaczyć choćby piękno języka. W czasie tak rozwichrzonym, kiedy mamy do czynienia z agresją słowną, warto sobie przypomnieć, jak ładnie można mówić po polsku.

[b]Przypominacie bohaterów uwielbianych przed laty i teraz. Ale też zapraszacie do miejsc, które kojarzą się dwuznacznie...[/b]

[b]Agnieszka Szulejewska:[/b] Na przykład w sobotę (20.11) na „KC – Inwazję” do Centrum Bankowo-Finansowego, czyli dawnego Domu Partii. To przestrzeń symboliczna, w której urzędowali komunistyczni kacykowie, a później – przewrotnie – finansiści, czyli przedstawiciele systemu kapitalistycznego. Ona, według nas, zasługuje na odczarowanie.

[b]W roli szamana obsadziliście Macieja Maleńczuka.[/b]

[b]A.S.:[/b] Tak, wydawał nam się najbardziej odpowiedni, jako artysta antysystemowy, który – co ważniejsze – doskonale się sprawdza w klimatach dancingowch. A nam chodzi o sprowokowanie ludzi do nieskrępowanej zabawy w stylu epoki. Wizja roztańczonego tłumu przemierzającego monumentalne modernistyczne sale i korytarze tego budynku wydała nam się szczególnie pociągająca.

[b]Opowiadanie o legendach związanych z siedzibą KC PZPR także jest nęcące?[/b]

A.S.: Tak. Szczególnie, że obok legend funkcjonuje setka anegdot, w tym ta łącząca się z Kabaretem Starszych Panów. Mówi ona o Gomułce rzucającym kapciem w telewizor na widok Kaliny Jędrusik. Nie wiadomo, czy jest prawdziwa, bo wiele osób, w tym syn I sekretarza, jej zaprzecza. Ale taki jest urok tego typu opowieści. Ta i podobne jej historie zainteresowały Antka Grzybka przygotowującego wizualizacje.

[b]Drugie miejsce, jakie chcecie odczarować to dawna restauracja Sofia.[/b]

D.N.: Pierwsza sprawa, która nas do Sofii przyciągnęła, to bliskość budynku telewizji przy ul. Jasnej, skąd przecież nadawano wszystkie odcinki Kabaretu Starszych Panów. Tam zresztą w piątek (19.11) o godz. 13 odsłonimy tablicę poświęconą Przyborze i Wasowskiemu. A sama Sofia to przestrzeń z dziwną historią. Była tam rewelacyjna, jak na czasy PRL, restauracja, później klub o złej raczej sławie. Teraz lokal jest pusty, żeby za chwilę stać się centrum konferencyjno-szkoleniowym. Wstrzeliliśmy się w ostatni moment, żeby go pokazać.

[b]Jaką zabawę proponujecie tam na finał festiwalu, w sobotę (27.11)?[/b]

D.N.: Rozpoczniemy koncertem zespołu BiFF. A od godz. 21.30 zaprosimy na Silent Evening. Goście dostaną słuchawki i wybiorą jeden z trzech podkładów muzycznych – hiphopowy, reggae lub z piosenkami naszych patronów. Przy tak słuchanej muzyce będą tańczyć. Dodatkowo trójwymiarowe okulary umożliwią im oglądanie specjalnie przygotowanych zdjęć z kabaretu. Dzięki temu barwny i głośny festiwal Niewinni Czarodzieje zakończy się dyskoteką w ciszy.

[i] 5. Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje, różne lokalizacje, czwartek (18.11) – sobota (27.11) [/i]

[ramka][srodtytul]Przed nami na festiwalu[/srodtytul]

[b]czwartek (18.11) [/b]

• „Nie pożałuje pan” – wystawa zdjęć Kaliny Jędrusik – Fotoplastikon Warszawski, bilety: 4 i 2 zł

• godz. 19 – „Od wysokiego połysku do unpolished” – historia polskiego designu wg Agnieszki Jacobson-Cieleckiej i Pawła Grobelnego (wykład) – 1500 m2 Do Wynajęcia, ul. Solec 18, wstęp wolny

[b]piątek (19.11)[/b]

• godz. 20 – „Ubóstwiam drakę – Nieznani sprawcy” – happening komiksowy – wschodnia Rogatka przy pl. Unii Lubelskiej, wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

[b]sobota (20.11)[/b]

• godz. 11 – 15 – „W czasie deszczu dzieci się nudzą, czyli maraton filmowy z Wojną domową” – Chwila Club, ul. Ogrodowa 31-35 (róg ul. Żelaznej), wstęp wolny

• godz. 10 – 16 – „Meblo twist” – warsztaty meblarskie, prowadzenie: Aga Szreder – 1500 m2 Do Wynajęcia, ul. Solec 18 (rejestracja: www.1944.pl/rejestracja)

• godz. 19 – „Zupełnie inna historia... dla Ciebie jestem sobą” – koncert Agi Zaryan – Galeria Freta, ul. Freta 39 (bezpłatne zaproszenia do odbioru w MPW i w Galerii Freta od 15.11)

• godz. 19 – „Nie ma nic bez ryzyka, tylko widz go unika” – pokaz filmów „Upał”, reż. K. Kutz, „Jutro premiera”, reż. J. Morgenstern – Chwila Club, ul. Ogrodowa 31 – 35 (róg ul. Żelaznej), wstęp wolny

• godz. 21.30 – Dancing „KC – inwazja” – koncert Macieja Maleńczuka z zespołem Psychodancing – dawna siedziba KC PZPR, ul. Nowy Świat 6/12 (bezpłatne zaproszenia do odbioru w MPW od 15.11)

[b]niedziela (21.11)[/b]

• godz. 10 – 16 – „Meblo twist” – 1500 m2..., ul. Solec 18 (rejestracja: www.1944.pl/rejestracja)

• godz. 11 – 15 – „W czasie deszczu dzieci się nudzą, czyli maraton filmowy z Wojną domową” – Chwila Club, ul. Ogrodowa 31-35 (róg ul. Żelaznej), wstęp wolny

• godz. 15 – 20 – „W kawiarence Sułtan: krem i herbatka” – warsztaty kulinarne, prowadzenie Paweł Loroch – godz. 15-16.30 dzieci w wieku 6-11 lat, godz. 18-20 dzieci w wieku 12-16 lat – Jaś i Małgosia, ul. Jana Pawła II 57 (rejestracja: warsztaty@1944.pl od 15.11)

• godz. 12 – „Jak zostałem Konspiratorem” – spotkanie dla dzieci w wieku 6-10 lat – MPW, ul. Grzybowska 79, wstęp wolny

[b]środa (24.11)[/b]

• godz. 21 - "Prysły zmysły!" - koncert zespołu Mały Big Beat Ukulele, Kawiarnia Jaś i Małgosia. ul. Jana Pawła II 57.

[b]czwartek (25.11)[/b]

• godz. 19 – „A to mój przyjaciel” – warsztaty improwizacji teatralnej, prowadzenie: Michał Sufin. ZASP, Al. Ujazdowskie 45 (rejestracja: www.1944.pl/rejestracja)

[b]piątek (26.11)[/b]

• godz. 18.30 – „Starsi Panowie poszukiwani!” – gra miejska, kawiarnia Retrospekcja, ul. Bednarska 28/30 (rejestracja na miejscu)

• godz. 19 – „A to mój przyjaciel” – warsztaty improwizacji teatralnej, prowadzenie: Michał Sufin. ZASP, Al. Ujazdowskie 45 (rejestracja: www.1944.pl/rejestracja)

• godz. 20 – „Niepotrzebni mogą podejść. Piosenka jest dobra na wszystko, czyli śpiewanki Starszych Panów” – klubokawiarnia Jaś i Małgosia, ul. Jana Pawła II 57, wstęp wolny

[b]sobota (27.11)[/b]

• godz. 19 – „Butem, knutem” – spektakl improwizowany Grupy Teatralnej Klancyk – Sen Pszczoły, ul. Inżynierska 3, wstęp wolny

• godz. 20 – „Kaloryfeeria, czyli ostatni naiwni” – koncert zespołu BiFF oraz „Nie, nie, nie budź mnie, czyli Silent Evening” – dawna restauracja Sofia, pl. Powstańców Warszawy 1 (bezpłatne zaproszenia do odbioru w MPW od 15.11)[/ramka]

O nierzeczywistości Kabaretu Starszych Panów, tańcach w korytarzach, którymi przechadzali się peerelowscy kacykowie, latającym kapciu Gomułki i odczarowaniu dawnej restauracji Sofia mówią Dorota Niemczyk i Agnieszka Szulejewska, kuratorki programu festiwalu Niewinni Czarodzieje.

[wyimek][link=http://old.1944.pl/niewinni/] Strona festiwalu[/link][/wyimek]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Patronat Rzeczpospolitej
Gala 50. Nagrody Oskara Kolberga już 9 lipca w Zamku Królewskim w Warszawie
Kultura
Biblioteka Książąt Czartoryskich w Krakowie przejdzie gruntowne zmiany
Kultura
Pod chmurką i na sali. Co będzie można zobaczyć w wakacje w kinach?
Kultura
Wystawa finalistów Young Design 2025 już otwarta