Znana marka i nazwisko wielkiego projektanta liczą się dziś nie tylko w branży mody odzieżowej. Także świat kuchni ma swoich Diorów oraz trendy, które ewoluują z każdym sezonem. Wszystkie szanujące się marki zatrudniają artystów i projektantów, których zadaniem jest tworzenie zwykłych rzeczy w taki sposób, by odpowiadały gustom najbardziej wymagających klientów, dla których styl jest sposobem na życie. Wystarczy wspomnieć Philippe’a Starcka projektującego dla firmy Alessi niezwykłe akcesoria kuchenne czy Antonia Citterio – znanego włoskiego projektanta i architekta, który stworzył baterię zlewozmywakową Axor Citterio o smukłym korpusie i masywnym uchwycie.
Pierwsze spotkanie świata mody i kuchennych potrzeb miało miejsce jeszcze w XIX wieku w Anglii. To tu zauważono, że „sztuka się opłaca”, że sztukę i masową produkcję artykułów codziennego użytku da się połączyć i jeszcze na tym dobrze zarobić. Autorem tego sloganu był William Morris (1834–1896). Zaraz po ślubie postanowił zamieszkać wraz z wybranką w pięknym domu. Niestety, nie był w stanie znaleźć niczego, co odpowiadałoby ich gustom. Postanowił więc taki dom wybudować. I tak z pomocą przyjaciela rodziny, Philipsa Weba, powstał Red House – zbudowany z czerwonej cegły i pokryty charakterystycznym spadzistym dachem. Szczególne wrażenie robiło jednak wnętrze, a zwłaszcza domowe sprzęty, które wyróżniały się prostotą i funkcjonalnością, a zostały zrobione przez samego Morrisa. W końcu właściciel Red House przekuł pasję w biznes – w roku 1861 wraz z przyjaciółmi założył firmę „Morris, Marshall, Faulkner and Co. Fine Art Workmen in Painting, Carving, Furniture and the Metals”. Projekty tej marki są sprzedawane do dziś za pośrednictwem firm Sanderson and Sons oraz Liberty of London, które są posiadaczami licencji. Do dziś stoi także Red House – w Bexleyheath w hrabstwie Kent.
Doskonałe angielskie wzornictwo produktów gospodarstwa domowego oczywiście nie kończy się na firmie Morrisa. Przykładem może być też linia kMix, którą stworzyła firma Kenwood. Hasłem przewodnim tej serii jest „The art of living” – sztuka życia, co można też rozumieć jako życie w otoczeniu sztuki. Wyróżnia ją niezwykła elegancja, klasyczna angielska prostota oraz legendarna już funkcjonalność. Ten styl docenili specjaliści od designu. Największe światowe instytuty wzornictwa wyróżniły produkty kMix swoimi nagrodami: „Red Dot Design Award”, „Plus X Award”, „International Forum Design” Również polski „Instytut Wzornictwa Przemysłowego” przyznał robotowi kuchennemu KMX51 tytuł „Dobry Wzór 2009”.
Na serię kMix składa się wiele urządzeń, które – tak jak w świecie ubrań – każdy wielbiciel stylu chciałby mieć wszystkie, nawet jeśli części z nich miałby użyć tylko raz.