Dziś tworzywa sztuczne rządzą medycznym światem. W ostatnich latach zrewolucjonizowały wręcz rynek medyczny. Bez polimerowych produktów nie mogą się obejść lekarze, personel pomocniczy służb medycznych i pacjenci. Uczeni opracowali setki nowych narzędzi i przedmiotów z tworzyw sztucznych. Część z nich stała się niezbędnym elementem współczesnej medycyny. Naukowcy zapewniają, że w najbliższych latach nanopolimery będą transportować leki bezpośrednio do uszkodzonych komórek, a mikrospirale pomogą w walce z chorobą wieńcową. Sztaby naukowców są już u progu wynalezienia polimerowego substytutu krwi.
[srodtytul]Motor medyczny[/srodtytul]
Dlaczego świat medycyny skłania się ku polimerom? – Z jednej strony materiały z tworzyw sztucznych są łatwe do czyszczenia i sterylizacji, z drugiej stanowią naturalną barierę dla płynów, gazów i zanieczyszczeń. To właśnie dzięki tym zaletom są tak często stosowane w instytucjach ochrony zdrowia – wyjaśnia inżynier Anna Kozera-Szałkowska, znawca polimerów, specjalistka ds. komunikacji w Fundacji PlasticsEurope Polska, która zrzesza rodzimych producentów tworzyw sztucznych.
Najlepszym przykładem masowego wykorzystania tworzyw sztucznych w medycynie, ze względu na właściwości sterylizacyjne i stanowiące barierę dla zanieczyszczeń, są polimery, z których produkuje się posadzki pomagające utrzymać higienę w pomieszczeniach. Elementy z tworzyw często wykorzystuje się także do izolacji pomieszczeń, by zapobiec rozprzestrzenieniu się chorób zakaźnych. Włókna polimerowe są również znakomitym materiałem na opatrunki chirurgiczne. Listę polimerów stosowanych w medycynie zamykają te, z których produkuje się plastikowe strzykawki (z polipropylenu), sztuczne nerki, rurki, cewniki z polietylenu, naczynia medyczne (z polichlorku winylu) oraz folie półprzepuszczalne do dializy pozaustrojowej (z celofanu).
W ostatnich latach naukowcy opracowali także metody wytwarzania zastępczych protez z tworzyw pomagających w przywróceniu normalnej pracy serca, stawów, nerek, uszu, zębów i oczu. I właśnie w tych zastosowaniach tworzywa sztuczne dowiodły swojej doskonałej użyteczności, zapewniając bezpieczeństwo, higienę i harmonijne współdziałanie – biokompatybilność – z ludzkim organizmem. – Tylko dzięki biokompatybilnym rozwiązaniom w zakresie polimerów możliwe są współczesne osiągnięcia w medycynie. Bez nich bowiem nie można by rekonstruować ścięgien albo robić badań i zabiegów za pomocą mikrosond – zapewnia Anna Kozera-Szałkowska.