Progi i bariery dostępu do leków i leczenia w Polsce

Dr n. med. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii

Publikacja: 07.04.2011 07:04

Dr n. med. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii

Dr n. med. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii

Foto: Archiwum

 

Dostęp do leków innowacyjnych w Polsce

1. Nierówny dostęp do leków innowacyjnych pod względem regionalnym – (brak jednolitego systemu opartego, wzorem Austrii, na precedensie).

2. Brak dostępu do pełnego wachlarza terapii – taka sytuacja powoduje niemożliwy dobór opcji terapeutycznej dla konkretnego pacjenta.

3. Wydajemy znaczące kwoty pieniężne na leczenie pierwszego rzutu choroby, a nie zapewniamy dostępu do leków drugiego i kolejnych rzutów. Przeczy to tezie, że raka traktujemy jako schorzenie przewlekłe. Nikt nie liczy kosztów społecznych przegranej lekarza i pacjenta w walce o kolejny okres przedłużenia życia (wiele schorzeń onkologicznych ze śmiertelnych staje się przewlekłymi).

Reklama
Reklama

4. Brak dostępu do niektórych leków skutecznie i bezpiecznie pozwalających kontrolować chorobę nowotworową.

5. Przerwy w dostępie do leków innowacyjnych wynikające z nieczytelnych procedur administracyjno-systemowych lub z niewydolnego systemu organizacyjnego.

6. Ograniczenia w wielu szpitalach – lekarze boją się ordynować drogie leki zgodnie z wiedzą medyczną i najlepiej pojętym interesem pacjenta.

Pomysły na poprawę sytuacji

1. Dobrowolne ubezpieczenia dodatkowe jako alternatywa dla podniesienia podatków lub wysokości składki.

2. Społeczna zgoda na finansowanie najprostszych procedur medycznych.

Reklama
Reklama

3. Aktywizacja środowiska medycznego w partnerstwie z pacjentami.

Innowacyjność a skuteczność i bezpieczeństwo leku innowacyjnego i generycznego

W kraju, gdzie raka diagnozuje się w większości przypadków w zaawansowanym stadium, a wiec zagrażającym życiu, dostęp do innowacyjnych, ratujących życie leków powinien być zapewniony prawnie, budżetowo, organizacyjnie. Lekarz powinien móc dokonywać wyboru, czy większym zagrożeniem jest sam proces nowotworowy, czy nie do końca jeszcze zbadany lek.

Leki generyczne, czyli dawne innowacyjne, które wykazały skuteczność i bezpieczeństwo stosowania, powinny być ordynowane w każdym przypadku, w którym lekarz uzna, że ich działanie będzie wystarczająco skuteczne i pacjent nie wymaga zastosowania nowocześniejszego leku.

Jednak generyk generykowi nie jest równy. Są terapie sprzed wielu lat, które nie wytrzymują konkurencji nowoczesnych terapii. Wybór dokonywany w oparciu o wiedzę medyczną i sumienie powinien być domeną lekarza prowadzącego konkretnego pacjenta.

Wydatki pacjentów na leki i poziom rzetelnej informacji o ich działaniu

Reklama
Reklama

Na wszystko, szczególnie w kryzysie, nie starczy. W Polsce i tak współpłacenie jest wysokie. Ale też marnotrawstwo leków ogromne. Ochroną powinni być objęci najsłabsi i najbiedniejsi.

Lekarze powinni mieć więcej czasu na wyjaśnienie mechanizmu działania leku i jego interakcje z innymi przyjmowanymi przez pacjenta lekami. Wzmocniona powinna być rola internistów i w coraz większym stopniu lekarzy rodzinnych – przygotowanych do tego, by oceniać kondycję pacjenta w sposób holistyczny. Ważne są nie tylko interakcje lekowe, ale także styl życia pacjenta, nawyki, sytuacja rodzinna, stan psychiki.

Jednym z rozwiązań systemowo-finansowych mogą być sensowne propozycje ubezpieczeń dodatkowych.

Dostęp do leków innowacyjnych w Polsce

1. Nierówny dostęp do leków innowacyjnych pod względem regionalnym – (brak jednolitego systemu opartego, wzorem Austrii, na precedensie).

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Reklama
Kultura
Polka wygrała Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. Plakat ma być skuteczny
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Kultura
Kendrick Lamar i 50 Cent na PGE Narodowym. Czy przeniosą rapową wojnę do Polski?
Patronat Rzeczpospolitej
Gala 50. Nagrody Oskara Kolberga już 9 lipca w Zamku Królewskim w Warszawie
Kultura
Biblioteka Książąt Czartoryskich w Krakowie przejdzie gruntowne zmiany
Kultura
Pod chmurką i na sali. Co będzie można zobaczyć w wakacje w kinach?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama