Wystawa „Re.produkt" w w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie demonstruje dziesiątki podobnych pomysłów, które przekonują, że nie musimy zamieniać Ziemi w wielki śmietnik, bo wiele wyprodukowanych przedmiotów można użyć powtórnie. Designerzy, którzy wspierają proekologiczne myślenie, nie żałują energii, by projektować dziś z myślą o zrównoważonym rozwoju. Tworzą użytkowe przedmioty zgodnie z koncepcją 3R: re-duce, re-use, re-cycle.
Obiekty na wystawie IWP podzielono także według tej zasady. W grupie re-duce znajdują się produkty, przy powstaniu których zminimalizowano zużycie surowców, energii oraz powstających odpadów. Można tu m.in. zobaczyć lampę stołową firmy Mischer Traxler wyprodukowaną w Austrii, wykorzystującą energię słoneczną. A także duńskie krzesło Gubi Chair, przy produkcji którego (dzięki lekkiej konstrukcji) zużyto 50 proc. materiału mniej niż zwykle.
W części re-use znajdują się przedmioty, które zyskały nową funkcję i wcielenie, jak izraelska lampa Louis skonstruowana w Reddish Studio ze starych mebli czy wspomniany duński świecznik z rur hydraulicznych zaprojektowany przez Clausa Bjerre.
Dział re-cycle prezentuje innowacyjne przedmioty wykonane z surowców wtórnych, m.in. japoński zestaw miseczek z bambusa i trzciny cukrowej zaprojektowany przez studio WASARA. Albo amerykańskie kuchenne krzesła o nazwie 111 Navy Chair. Cyfra w tytule oznacza 111 butelek coca-coli, które zużyto na wyprodukowanie tego krzesła.
Jest to już trzecia edycja wystawy „Re.produkt". Pierwszą zorganizowała Fundacja SPOT w 2009 roku w Poznaniu. Druga, pod patronatem IWP, odbyła się podczas Gdynia Design Days w 2010 r. Na tegorocznej, przygotowanej w ramach projektu IWP „Zaprojektuj swój zysk", zaprezentowano produkty codziennego użytku, w większości powstałe w ostatnim dziesięcioleciu. Część z nich była już pokazywana w Poznaniu i w Gdyni, ale sporo można zobaczyć po raz pierwszy. Projektanci 60 wystawionych przedmiotów pochodzą z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Wystawa zachęca do publicznej dyskusji na temat zrównoważonego rozwoju w świecie designu.