Odkryta ponad 100 lat temu na Cyplu Rzucewskim osada z epoki kamienia nadal jest obiektem prac badawczych prowadzonych przez archeologów. W 2008 roku został tu utworzony park kulturowy, który ma się szansę stać atrakcją turystyczną regionu.
Osada łowców fok w Rzucewie nad Zatoką Pucką to zabytek, który pozwala lepiej poznać historię osadnictwa na Pomorzu. Na obszarze tzw. Cypla Rzucewskiego już w V tys. p.n.e. rybacy i myśliwi zakładali swoje domostwa. Największy rozwój kulturowy i osadniczy nastąpił w III tys. p.n.e. W tym okresie na stoku Kępy Puckiej powstała duża osada. Domy słupowe budowane były na tzw. terasach. Odsłonięcie przystani i pracowni kamieniarskiej należy do najważniejszych odkryć archeologicznych w Rzucewie. Znalezione w osadzie naczynia gliniane, wyroby z kamienia i krzemienia świadczą o ożywionych kontaktach handlowych miejscowych społeczności.
Osada rzucewska została odkryta przez archeologów w 1894 roku. Pierwsze duże prace wykopaliskowe przeprowadzili w latach 1927 – 1929 profesor Józef Kostrzewski i profesor Konrad Jażdżewski, a już w 1930 roku do literatury archeologicznej został wprowadzony termin „kultura rzucewska", co świadczy o dużej randze tego odkrycia.
W 1984 roku wznowiono badania archeologiczne na Cyplu Rzucewskim pod kierownictwem Danuty Król z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Kontynuowane są do dziś. Badacze potwierdzili, że zasiedlanie terenu zaczęło się w połowie V tys. p.n.e. Odkryto też ślady osady z wczesnego średniowiecza. Obecnie na terenie cypla znajdują się dawne budynki mieszkalne i gospodarcze pochodzące z przełomu XIX i XX wieku.
W 2008 roku Rada Gminy Puck powołała do życia „Park kulturowy – Osada Łowców Fok w Rzucewie". W przyszłości ma tu powstać m.in. ekspozycja zrekonstruowanych obiektów archeologicznych.