Hasło tegorocznej edycji zainspirowało organizatorów EDD w województwie lubuskim do interesujących poszukiwań. Kamieniami milowymi swojej historii chcą się pochwalić nie tylko duże miejscowości. Wschowa – królewskie miasto, którego początki sięgają średniowiecza – zaprasza na wystawę „Wschowa: na pograniczu światów". Wśród eksponatów zgromadzonych w Muzeum Ziemi Wschowskiej są XVII-, XVIII- i XIX-wieczne mapy, plany ulic, archiwalne fotografie i pocztówki. Atrakcjami będą makieta i multimedialna prezentacja XVIII-wiecznego układu miasta.
Zwiedzanie najciekawszych obiektów związanych z tradycjami winiarskimi proponuje Zielona Góra. Uczestnicy wycieczki poznają historię tutejszego winiarstwa i miejsca związane z tą tradycją (m.in. będzie pokazana dawna wytwórnia koniaków A. Buchholza oraz wytwórnia H. Raetscha).
10 i 11 września Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza na wystawę poświęconą historii Zielonej Góry. Bezpłatnie będzie można zwiedzić także pozostałe ekspozycje, m.in. w Sali Zegarowej, gdzie prezentowane są najróżniejsze czasomierze – w tym efektowne zegary kominkowe z kompozycjami figuralnymi, wykonane w II połowie XVIII wieku we Francji. Muzeum w Drzonowie przygotowało dla miłośników historii wojskowości wystawy poświęcone II wojnie światowej, m.in. „Wrzesień 1939 roku w oczach wroga". Z historią zakonu cystersów na ziemiach polskich będą mieli okazję zapoznać się uczestnicy spotkania i wystawy w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. Cystersi pojawili się na ziemi lubuskiej już w XIII w. i odegrali ważną rolę w rozwoju gospodarczym tego regionu. Na terenach otrzymanych jako uposażenie mnisi wprowadzali najnowsze rozwiązania gospodarcze, budowali okazałe klasztory i sprowadzali do prac zdobniczych najwybitniejszych artystów epoki.
Skansen w Ochli zaprasza na imprezy plenerowe: „Dożynki winiarskie" i „Łupaczka z tańcem – żniwa po bukowińsku".