Stolica województwa i inne miejscowości w regionie proponują fascynującą wycieczkę w przeszłość, nie tylko tę odległą.
Galeria Po Schodach MDK nr 2 w Lublinie zaprasza na wystawy i prezentacje poświęcone trzem zupełnie różnym, ale symbolicznym dla historii miasta zdarzeniom: Unii Lubelskiej (1569), która dała początek Rzeczypospospolitej Obojga Narodów, zbudowaniu w 1921 roku pierwszej w Polsce fabryki samolotów i rozpoczęciu produkcji w lubelskiej Fabryce Samochodów Ciężarowych jednego z najsłynniejszych w PRL aut dostawczych – Żuka.
Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków organizuje sesję „Pełna lokacja Lublina w średniowieczu oraz jego rozwój przestrzenny w II połowie XX wieku – kamienie milowe historii Lublina i Lubelszczyzny". Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN" zaprezentuje dziedzictwo Lublina z okresu międzywojennego.
Na dni otwarte zapraszają muzea regionu: Muzeum Lubelskie z oddziałami w Łęcznej, Lubartowie, Nałęczowie, Kraśniku oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym z oddziałami w Puławach, Janowcu i Żmijowiskach. Specjalne atrakcje przygotowują Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie, skansen Zagroda Poleska w Kołaczach i Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu.
Zamość – renesansowe miasto idealne ze starówką, która w 1992 roku trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – zainauguruje obchody EDD już 6 września spotkaniem „Kamienie milowe – nauka, historia, kultura" w budynku ratusza.