Sandomierz organizuje festiwal krzemienia pasiastego. Ten wyjątkowy minerał, występujący tylko w Świętokrzyskiem – jest przecież skarbem regionu.
Od epoki kamienia aż po średniowiecze ziemia sandomierska była jednym z największych na ziemiach polskich ośrodków wydobycia i obróbki podstawowych dla gospodarki surowców.
Najpierw był to krzemień, później rudy żelaza, cenne kruszce i doskonałe gliny garncarskie. Stały się one znakami cywilizacyjnego rozwoju, a jednocześnie wizytówką regionu. Wyroby z krzemienia pasiastego czy czekoladowego, żelazna broń, białe garnki iłżeckie i łagowskie były znane w wielu rejonach Polski, a także środkowej Europy.
Sandomierz zaprasza więc na Festiwal Krzemienia Pasiastego, współorganizowany przez Muzeum Okręgowe.
W programie imprezy: pokazy obróbki krzemienia, wykonywania biżuterii pradziejowej.Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa w siedzibie Muzeum Okręgowego na zamku królewskim, który należy do najciekawszych zabytków miasta i jest malowniczo położony na skarpie wiślanej, zaplanowano wiele atrakcji: m.in. wystawę fotografii „Miejsca wskrzeszone – dwór w Śmiłowie" i pokazy archeologiczne na dziedzińcu zamkowym, przygotowane przez archeologów z Rezerwatu w Krzemionkach oraz osady Rydno.