VI Forum Szlaku Cysterskiego w zespole kościelno-klasztornym w Jemielnicy zainauguruje obchody EDD w woj. opolskim.

Zespół klasztorny wraz z dawną wsią cysterską ubiega się o status pomnika historii. Program zawiera m.in. międzynarodową konferencję z cyklu „Forum Scientiae Cisterciense". Po raz pierwszy w Jemielnicy odbędzie się Jarmark Pocysterski, w ramach którego zaplanowano prezentacje, występy zespołów muzyki dawnej, pokazy tańców oraz walk. W zabytkowym spichlerzu zaplanowano wystawę poświęconą Johannesowi Nuciusowi – kompozytorowi muzyki sakralnej i opatowi cystersów z Jemielnicy. Będzie można zwiedzić kościół cmentarny pw. Wszystkich Świętych oraz kościół klasztorny, obecnie parafialny, pw. Wniebowzięcia NMP, a także zejść do podziemnych krypt.

W 2011 roku obchodzimy dwa jubileusze: 90. rocznicę III powstania śląskiego i 200. rocznicę urodzin ks. dr. Jana Dzierżona. Historyczne znaczenie III powstania śląskiego przybliży sesja w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny (16 września). Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu wspólnie z Kozielskim Stowarzyszeniem Miłośników Historii i Archeologii EXPLORATOR organizuje rajd rowerowy „Szlakiem III Powstania Śląskiego" (11 września).

Ksiądz dr Jan Dzierżon (1811 – 1906), pszczelarz i uczony, odkrywca zjawiska partenogenezy, urodził się i zmarł w Łowkowicach niedaleko Kluczborka. Noszące jego imię kluczborskie muzeum zaprasza na wystawę „Jan Dzierżon – twórca nowoczesnego pszczelarstwa", ekspozycję stałą „Pszczelarstwo dawne i nowe" oraz wystawy plenerowe. Podczas EDD będzie można zwiedzić obiekt wyróżniony w konkursie ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Zabytek zadbany" – kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zagwiździu.

Muzeum w Głubczycach zaprasza do zwiedzania ratusza, na którego parterze zachował się relikt brukowanej, przykrytej dachem uliczki z rynsztokiem, a Muzeum Ziemi Prudnickiej – na wieżę Woka, pozostałość po XIII-wiecznym zamku, niedawno udostępnioną do zwiedzania po gruntownych pracach konserwatorskich.