To właśnie z nim łączą się znaczenie i rola przydane Lednicy przez Mieszka I i Bolesława Chrobrego. W latach 960 – 1038 Ostrów Lednicki był jednym z najważniejszych ośrodków władzy państwa piastowskiego oraz jednym z pierwszych chrześcijańskich centrów monarchii – miejscem chrztów i wiecznego spoczynku ważnych wówczas osób, a także znaczącym centrum militarnym i rolniczym.
Bogata historia tego miejsca odkrywa przed nami korzenie naszej państwowości, a tym samym tradycję, kulturę i wkład Polski w europejskie dziedzictwo kulturowe. „Kamienie milowe" – tegoroczne hasło Europejskich Dni Dziedzictwa 2011 w Polsce, ma zwrócić uwagę na wkład Rzeczypospolitej w rozwój Europy. Dlatego to właśnie Ostrów Lednicki został wybrany na uroczyste otwarcie 19. już edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. Rangę tego miejsca podkreśla również fakt, iż prezydent Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił wyspę Ostrów Lednicki pomnikiem historii. Status ten przyznawany jest bowiem zabytkom o szczególnej, najwyższej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, utrwalonym w powszechnej świadomości i mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturowego Polski.
Ten najlepiej zachowany i jeden z najstarszych rezydencjonalnych kompleksów architektonicznych w Polsce, z ponadtysiącletnią tradycją, 10 i 11 września stanie się miejscem poszukiwania i odkrywania wspólnych korzeni, dziedzictwa polskiego i historii w kontekście europejskiego dorobku kulturowego.
Historia lednickiego grodu Mieszka I to doskonały przykład odzwierciedlający skomplikowane średniowieczne dzieje stanowiące istotny wkład nie tylko w budowę przyszłego państwa polskiego, ale także w rozwój polityczno-gospodarczy Starego Kontynentu. Grecy dali Europie sztukę i filozofię, ale także logikę, retorykę, architekturę. Rzymianie stworzyli podwaliny prawa, ideę cesarstwa i uniwersalny język wieków średnich – łacinę. Chrześcijaństwo natomiast wyposażyło Europę we własną religię, etykę oraz koncepcję człowieka. Polska, przyjmując chrzest, została włączona w europejski krąg kulturowy umożliwiający partnerstwo w zakresie wzajemnych wpływów cywilizacyjnych, dodając tym samym cegiełkę do dalszego rozwoju historii i myśli późniejszej nowoczesnej Europy. To właśnie w Ostrowie Lednickim odnajdujemy przedmioty kultu chrześcijańskiego i militaria świadczące o dawnej świetności tego miejsca.
Podobnie jak inne państwa europejskie również Polska ma swoje wydarzenia, twórców, historie i miejsca, które budują tożsamość, a także poczucie przynależności. Jednym z takich miejsc jest bez wątpienia Ostrów Lednicki, na którym kształtowały się stosunki gospodarcze i kulturowe dające początek rozwojowi państwa polskiego na politycznej i kulturowej mapie Europy. Ostrów Lednicki, obok zjazdu gnieźnieńskiego, Rzeczypospolitej Obojga Narodów, konfederacji warszawskiej, odsieczy wiedeńskiej czy Konstytucji 3 maja, jest naszym kamieniem milowym w budowie współczesnej Europy.