Weźmy choćby książki uczące otwartości na inne kultury, wprowadzające w świat określonych zwyczajów i tradycji. Gdy bohaterowie mieszkają w europejskim mieście (np. Mikołajek René Goscinnego – w Paryżu, Miś Paddington – w Londynie), czytelnik może poznać topografię miasta, najważniejsze zabytki czy narodowe zwyczaje. Warto sięgać również po książki, by poznać kultury odmienne od świata Zachodu.
Wydawnictwo Format w serii Strony Świata opublikowało dwie bajki francuskiej pisarki Annelore Parot – „Yumi" i „Aoki". Bohaterkami tych książeczek są japońskie drewniane laleczki kokeshi, symbolizujące młodość, dobroć, wdzięk i dziewczęce piękno. W Japonii kokeshi znane były już w epoce Edo (1603 – 1867), głównie za sprawą lokalnych rzemieślników, którzy wyrabiali proste figurki o cylindrycznym kształcie z myślą o sprzedaży turystom. Tak zaczęły zdobywać popularność również poza Japonią.
Istnieje wiele odmian kokeshi – każda ma określoną formę, niepowtarzalny wyraz twarzy, oryginalną fryzurę i ubiór, typowy dla regionu, w którym powstała.
Yumi, urocza bohaterka książki Parot, zabiera czytelnika w fascynującą podróż po Kraju Kwitnącej Wiśni. Prezentuje swoje modne kimona, wachlarze, wprowadza w japońskie zwyczaje i uczy elementarnych zasad etykiety. Jest przy tym bardzo życzliwa i koleżeńska – chętnie pomaga swojej przyjaciółce Sakumi znaleźć zagubionego pieska, a wolny czas spędza, puszczając z nią cudowne, kolorowe latawce w kształcie karpi.
Aoki z kolei jest pełnym wdzięku uosobieniem tego, co Japończycy określają jako kawai (śliczne). Cechuje ją ujmująca wręcz serdeczność i otwartość. Już od pierwszych stron nawiązuje bezpośredni dialog z czytelnikiem. Jak przystało na kulturalną dziewczynkę, najpierw się przedstawia (Konnichiwa/ Dzień dobry, mam na imię Aoki i jestem kokeshi...), po czym informuje o czekającej ją podróży do Tokio, w czasie której zamierza odwiedzić swoją przyjaciółkę Yoko. Dla kilkuletniego odbiorcy tak bezpośredni zwrot w jego stronę od razu przełamuje wszelkie bariery kulturowe, owocując natychmiastowym otwarciem na dialog.