Łuszczykiewicz, lider rockowego zespołu Video, jest znanym wokalista, kompozytorem i autorem tekstów piosenek. Wiersze dla dzieci, które nazywa fraszkami, to jego literacki debiut w innym gatunku. – Od dawna przymierzałem się do napisania tej książki - mówi. -Znaleźć dobrą książę dla dzieci nie jest łatwo. Zależało mi, żeby wierszyki miały podwójne dno, były zaskakujące dla dzieci i dorosłych.

Książeczkę, czerpiącą inspirację z doskonale znanego wszystkim rodzicom dziecięcego pytania „dlaczego" (na które można szukać odpowiedzi bez końca) napisał dla swych córek, a także dla podtrzymania tradycji rodzinnej. Jego ojciec - Włodzimierz Łuszczykiewicz, który był dziennikarzem, współtwórcą radiowych „Czterech pór roku" i „Sygnałów dnia", kiedyś też napisał podobną książeczkę dla syna „Koszyczek pełen pytań".

Wydawnictwo Muza od 1,5 roku prowadzi dział książki dziecięcej. Wiersze Wojciecha Łuszczykiewicza od razu się w nim spodobały. Mają formę dialogu z dzieckiem i czytelnikiem. Wyróżnia je prosta zapadającą w pamięć forma, a jednocześnie fantazja i poczucie humoru w inspirujących grach słownych; zaskakujące skojarzenia i celną puenta. Bohaterami tych wierszyków są zwierzaki, ptaki, ryby. Można się z niej dowiedzieć, dlaczego papuga nie umie dochować sekretu, dlaczego każda ryba, gdy pływa w ogóle się nie odzywa, a niedźwiedź polarny przyjaciół krąg ma tak marny?

Odpowiedzi zachęcają czytelników do kontynuowania podobnych zabaw. Czy uda się wam wymyśleć równie błyskotliwą fraszkę, jak np. ta: „W pokoju, na oknie, na skraju zasłonki spotkały się dwa pająki. – Wie pan, martwię się trochę o dzieci. Przez cały dzień siedzą w sieci!". Książeczka może również przydać się do nauki czytania.

Warto przy okazji przypomnieć, że wiele muzycznych gwiazd próbuje dziś swych sił jako autorzy książek dla dzieci. I często są to próby uwieńczone sukcesem, by przypomnieć „Wysoko w chmurach" - historię o małej wiewiórce, napisaną przez Paula McCartneya, „Angielskie różyczki" Madonny (o jedenastolatkach z Londynu), czy trzy książki Agnieszki Chylińskiej : „Zezia i Giler", „Zezia, Giler i Oczak" i „Labirynt Lukrecji".

Atrakcyjność „Dlaczego? Dlaczego!" podnoszą znakomite ilustracje Piotra Wadowskiego – kolorowe, na których realistycznie przedstawione zwierzęta każdy bez trudu rozpozna, a zarazem zawsze znajdzie dowcipny dodatek, powalający puścić wodze fantazji. Ilustrator oczekiwania dziecka zna z autopsji, bo jest także ojcem dwóch córek. Absolwent krakowskiej ASP dotychczas tworzył wyłącznie dla dorosłych. Najnowsze ilustracje dziecięce rysował wprost na tablecie, wzbogacając je kolorami i fakturami. Bezpośrednio inspiruje je tekst, chociaż grafik dopełnia je także własnymi kreacyjnymi pomysłami, o czym daje znać już okładka książki, którą można odczytać podwójnie – normalnie i odwróconą wspak.

Wojciech Łuszczykiewicz „Dlaczego Dlaczego!", ilustrował : Piotr Wadowski, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2015