Piotr Bernatowicz odwołany z Zamku Ujazdowskiego. Kieruje Kamila Bondar

Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała Kamilę Bondar na stanowisko p.o. dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Piotr Bernatowicz odwołany w związku z nieprawidłowościami dotyczącymi wynagrodzeń.

Publikacja: 24.06.2024 13:20

Kamila Bodnar pokieruje Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Kamila Bodnar pokieruje Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Foto: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała Kamilę Bondar na stanowisko p.o. dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek – Ujazdowski.

Kim był Piotr Bernatowicz, odwołany dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Jednym z zadań, jakie staną przed nową dyrektorką, „będzie rozpoczęcie rozmów o przyszłości instytucji z szeroko reprezentowanym środowiskiem artystycznym, oświadczyła ministra”.

Dotychczasowy dyrektor instytucji, Piotr Bernatowicz — powołany przez Piotra Glińskiego na siedmioletnią kadencję w 2020 r. - został odwołany 24 czerwca 2024 r. w związku z nieprawidłowościami dotyczącymi naruszenia przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego wykazu świadczeń dodatkowych, które mogą być przyznane osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi oraz trybu ich przyznawania. Piotr Bernatowicz realizował jako kurator wizję kultury w wydaniu Zjednoczonej Prawicy, czyniąc z CSW jej placówkę.

Czytaj więcej

Myślozbrodnie Ignacego Czwartosa. Kto (nie) zasłużył na Biennale w Wenecji

7 czerwca Bernatowicz otworzył w Zamku Ujazdowskim wystawę Ignacego Czwartosa „Polonia bez cenzury" - o żołnierzach wyklętych. Wystawa miała reprezentować Polskę na Biennale w Wenecji pod hasłem „Obcokrajowcy są wszędzie". Decyzję w tej kwestii zmienił minister Bartłomiej Sienkiewicz. Ostatecznie do Wenecji pojechała polsko-ukraińska ekspozycja o migrantach z Ukrainy.

Piotr Bernatowicz

Piotr Bernatowicz

PAP, Rafał Guz

Bernatowicz był kojarzony ze „sztuką smoleńską” i wspieraniem środowisk Młodzieży Wszechpolskiej. Mówił o artystach „wyklętych" przez środowiska lewicowe i liberalne, tworzył dla nich instytucjonalną bazę. Były już dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oskarżany był o wspieranie antysemickich i homofobicznych poglądów. Jednocześnie uważano go za sprawnego kuratora.

Kamila Bondar jest menedżerką kultury, ekspertką w zakresie promocji sztuki najnowszej i mecenatu

Kim jest Kamila Bondar, nowa dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski?

Kamila Bondar jest menedżerką kultury, ekspertką w zakresie promocji sztuki najnowszej i mecenatu. Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej i CEMS (Community of European Management Schools). W latach 2008-2014 była producentką międzynarodowych festiwali artystycznych.

Od 2015 roku jest prezeską Fundacji Sztuki Polskiej ING i kuratorką jej kolekcji. W ramach Fundacji stworzyła pionierski program edukacyjny Artysta – Zawodowiec skierowany do artystek i artystów sztuk wizualnych.

Od 2021 współprowadzi Fotoklub – mikroinstytucję poświęconą historycznej i współczesnej fotografii. Autorka wystaw i publikacji o sztuce współczesnej i kolekcjonowaniu. Członkini Rady Programowej Galerii EL w Elblągu.

Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała Kamilę Bondar na stanowisko p.o. dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek – Ujazdowski.

Kim był Piotr Bernatowicz, odwołany dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Osiemnastka Dwóch Brzegów. "To dla nas pretekst do zabawy skojarzeniami"
Kultura
Emocje w kolorze. Promocja albumu i plenerowa wystawa „Kolor Powstania 1944”
Kultura
Wystawa w Berlinie. Naga prawda o skrywanej tożsamości Andy’ego Warhola
Kultura
Słynny Festiwal BBC Proms w Londynie i w radiowej Dwójce
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Kultura
Bohaterami letnich wystaw Naomi Campbell, Yoko Ono i Andy Warhol