Wraz z "United Islands of Prague" będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych tego roku w Czechach.

Protoplasta grunge

Główną gwiazdą pierwszej odsłony festiwalu jest Iggy Pop. To okazja, aby także polscy fani zobaczyli legendę światowego rocka na żywo, w czasie gdy jest w znakomitej formie i święci triumf płyty „Post Pop Depression”, którą nazwał pożegnalną.

Gdy bowiem wielki przyjaciel i jeden z najbliższych współpracowników Iggy Popa, czyli David Bowie zaplanował swoją ostatnią płytę w tajemnicy przed światem i nawet w dniu premiery nie ujawnił, że jest śmiertelnie chory – Pop przygotował się do pożegnania z muzyką i fanami przy otwartej kurtynie.

- Czuję, że moja przygoda z muzyką po nagraniu tej płyty zakończy się – powiedział portalowi „NME”. – Tak czuję i wydaje mi się, że instynkt mnie nie myli.

Wśród muzyków, którzy nagrali pożegnalną płytę są wielkie gwiazdy muzyki alternatywnej: Dean Fertita i Josh Homme z Queens Of The Stone Age, ten drugi jest też w składzie The Eagles of Death Metal, do którego strzelali terroryści w paryskim klubie Bataclan, a także Matt Helders z Arctic Monkeys.

To instrumentaliści z najwyższej półki i pewnie najmocniejszy skład, z jakim Iggy występuje od wielu lat, zwłaszcza po rozpadzie The Stooges. A właśnie z tą formacją pod koniec lat 60. zyskał sławę protoplasty punk rocka oraz grunge, czyli The Sex Pistols i Nirvany.

Poza tym Iggy Pop jest artystą niezwykle widowiskowym. Atrakcję koncertu, poza pełnymi energii i wściekłości piosenkami, stanowić będą niemal samobójcze popisy – w tym obwijanie szyi kablem od mikrofonu, zaciskającym się jak pętla.

Czeski bard

Autopromocja
30 listopada, godz. 12.00

Kto zdobędzie Zielone Orły "Rzeczpospolitej"?

Sprawdź szczegóły

Innymi gwiazdami praskiego festiwalu będą Foals i The Kooks. Ale nie można też zapominać o krajowych atrakcjach muzycznych. Gwiazdą festiwalu jest największy czeski, a popularny również w Polsce, bard Ivan Kral. Zagrają także Crystal Fighters i Get Your Gun.

Więcej www.festivaly.eu/en/metronome-festival-2016