Polskę reprezentuje film Małgorzaty Szumowskiej i Macieja Englerta „Śniegu już nigdy nie będzie", a czeskim kandydatem jest „Szarlatan" Agnieszki Holland. Bośnia i Hercegowina zgłosiła „Aidę" Jasmili Zbanić (koproducentką filmu jest Ewa Puszczyńska), Grecja – „Niepamięć" Christosa Nikou (koproducentem jest Mariusz Włodarski z Lava Films, a autorem zdjęć Bartosz Świniarski). Z kolei w słowackim „The Ausschwitz Report" Petera Bebjaka grają m.in. Wojciech Mecwaldowski, Jacek Beler i Kamil Nożyński.

Pewniakiem do znalezienia się na krótkiej liście i wśród nominowanych jest zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej „Na rauszu" Duńczyka Thomasa Vinterberga.

Według branżowego pisma „Variety" poważnymi kandydatami do nominacji są również kolejno: meksykański „I'm No Longer Here" Fernando Friasa, francuski „Deux" Filippo Meneghettiego, szwajcarski „My Little Sister" Stéphanie Chuat i Véronique Reymond i „La Nuit de Roi" Philippe'a Lacôte'a z Wybrzeża Kości Słoniowej.

W następnej grupie filmów na dziesiątej pozycji „Variety" wymienia „Szarlatana" Holland, a na 15. miejscu „Śniegu już nigdy nie będzie" Szumowskiej i Englerta. Krótka lista będzie ogłoszona 9 lutego, nominacje – 15 marca, gala wręczenia Oscarów przewidziana jest na 25 kwietnia. W związku z pandemią daty mogą ulec zmianie.