Już 22 września o godz. 19.00 zapraszamy do Centrum Historii Zajezdnia na wernisaż otwierający wystawę zdjęć laureatów 13. edycji konkursu BZ WBK Press Foto 2017. Wcześniej o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie autorskie z laureatami konkursu. Wstęp jest wolny.

Nagrodzone zdjęcia przypominają nam, co było ważne w Polsce i na świecie w ubiegłym roku. Przywołują na nowo emocje związane z takimi wydarzeniami jak m.in. Światowe Dni Młodzieży czy Euro 2016, ale przede wszystkim pokazują ludzi w ich codzienności, która może być bardzo odmienna w zależności od części świata.

Laureatem najważniejszej nagrody w konkursie za Zdjęcie Roku jest Szymon Barylski, freelancer. Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane w marcu 2016 r. w obozie uchodźców w Idomeni na granicy grecko-macedońskiej, do którego przybywają tysiące imigrantów z różnych warstw społecznych, uciekając przed wojną, śmiercią i głodem.

- To zdjęcie, na które trzeba chwilę popatrzeć. Nie od razu wszystko jest jasne i zrozumiałe. Panuje na nim pozornie chaos i bałagan. Jednak po chwili wypatrujemy pośród tej złości, przepychanek i tłoku skuloną kobietę, jej pozbawione nadziei spojrzenie, rezygnację i apatię. Zajmuje tylko niewielki fragment kadru, a jednak jest najważniejsza i nasz wzrok nieodparcie trafia właśnie na nią. To bardzo przejmujące zdjęcie – powiedział Piotr Janowski, przewodniczący jury 13. edycji konkursu.

Cały fotoreportaż, z którego pochodzi Zdjęcie Roku, zajął również I miejsce w kategorii Wydarzenia.

Wśród tegorocznych laureatów jest również Mikołaj Nowacki z Wrocławia, który zdobył I miejsce w kategorii Natura za zdjęcie żurawi stoczni szczecińskiej.

 - Zdjęcie jest częścią mojego wieloletniego cyklu „Odra”, który realizuję od 2008 roku, fotografując związki ludzi z tą rzeką. Pływałem barką w okolice ujścia Odry z ekipą, która obsługiwała budowę nowego portu przy fabryce na Ostrowie Brdowskim. Spałem wtedy na statku, a że był on przycumowany właśnie przy nabrzeżach, to w związku z tym miałem możliwość chodzenia po całym terenie budowy. To był marzec 2016 roku, gdy zobaczyłem te niesamowite mgły i postanowiłem sfotografować je z góry. Wszedłem na najwyższą w Polsce suwnicę, jedną z wyższych w Europie. Ma ona 120 m wysokości. Gdy o wschodzie słońca zobaczyłem oświetlone czubki żurawi wystające ponad kłęby mgły, byłem bardzo podekscytowany tym pięknym widokiem. Fotografowałem, walcząc ze strachem - powiedział Mikołaj Nowacki o historii powstania nagrodzonego zdjęcia.

 

W ramach wystawy we Wrocławiu odbędą się również dwudniowe warsztaty fotograficzne, które poprowadzi Karolina Jonderko. Podczas warsztatów ogłoszony zostanie konkurs na najlepsze zdjęcie. Nagroda główna to aparat Instax mini 70 w filmem. Przewidziane są również nagrody dodatkowe.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Aparat Instax mini 70 to również nagroda dla autora najlepszej recenzji wybranego zdjęcia lub fotoreportażu prezentowanego w ramach wystawy. Szczegóły konkursu dla gości wystawy będą dostępne od 4 października na jednej z plansz konkursowych.

Organizatorem i mecenasem konkursu jest Bank Zachodni WBK, partnerem technologicznym Fujifilm, a patronami medialnymi: dziennik Rzeczpospolita, TVP Kultura, Polskie Radio PR 1 oraz Interia.

                                                                                                                                                    

GDZIE: Centrum Historii Zajezdnia (ul. Grabiszyńska 184, Wrocław)

KIEDY:

WYSTAWA: 22 września – 4 października 2017 r.

WERNISAŻ: 22 września (godz. 19.00) –

wstęp wolny

SPOTKANIE AUTORSKIE Z KAROLINĄ JONDERKO i MIKOŁAJEM NOWACKIM: 22 września (godz. 17.30) –

wstęp wolny

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE: 22-23 września–

zapisy:

biuro@bzwbkpressfoto.pl

 

 

Opisy załączonych zdjęć:

  

Zdjęcie Roku

SZYMON BARYLSKI, FREELANDER

Obóz uchodźców w Idomeni na granicy grecko-macedońskiej, do którego przybywają tysiące imigrantów. Można tam spotkać ludzi z różnych warstw społecznych. Wszyscy znaleźli się tutaj, uciekając przed wojną, śmiercią i głodem.

Idomeni (Grecja), 6 marca 2016 r.

 

I miejsce/ Natura/ zdjęcie pojedyncze

MIKOŁAJ NOWACKI, FREELANCER

Żurawie stoczni szczecińskiej wystające ponad poranną mgłą. Szczecin (Polska), 8 marca 2016 r.

 

III miejsce/ Sport/ zdjęcie pojedyncze

RADOSŁAW KAŹMIERCZAK, FREELANCER

Zbigniew Boniek pociesza młodego zawodnika po przegranym meczu podczas turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.

Warszawa (Polska), 2 maja 2016 r.

 

I miejsce/ Kultura i sztuka/ zdjęcie pojedyncze

RENATA DĄBROWSKA, GAZETA WYBORCZA TRÓJMIASTO

Open'er Festival 2016. Julia z Białegostoku wśród publiczności.

Gdynia (Polska), 2 lipca 2016 r.