Małgorzata Mirga-Tas jest polsko-romską artystką. Ukończyła studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 2004 roku. Uprawia także malarstwo, wyróżniające się feerią barw, w którym portretuje romską społeczność. W swoich pracach podejmuje problematykę złożonej tożsamości romskiej i romsko-polskiej, historii i kultury Romów oraz antycygańskich stereotypów. Mieszka i tworzy w rodzimej Czarnej Górze na Spiszu.

Jej prace były prezentowane na wielu wystawach, m.in. na 11. Berlin Biennale (2020), Biennale Art Encounters w Timisoarze (2019, 2021), 3. Autostrada Biennale w Prizrenie (2021), Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2020), Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2020), Rautenstrauch-Joest-Museum w Kolonii (2021). Jest także autorką pierwszego na świecie pomnika Pamięci o Zagładzie Romów, który stanął w 2011 roku w Borzęcinie Dolnym - poświęconego ofiarom nazistowskich zbrodni w czasie II wojny światowej.

W 2020 została laureatką Paszportów Polityki w kategorii Sztuki Wizualne.

Jury konkursu wystawy na Biennale Sztuki w Wenecji, obradujące pod przewodnictwem Hanny Wróblewskiej, zwróciło uwagę na niezwykle atrakcyjną wizualną formę wybranego projektu, który otwiera pawilon na szeroką publiczność i wyróżnia się oryginalną i przemyślaną konstrukcją „proponującą nową narrację o nieustannej wędrówce obrazów i wzajemnych wpływów pomiędzy kulturą romską, polską a europejską”.

W skład jury powołanego przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, wchodzili również: Mateusz Adamkowski, Maciej Aleksandrowicz, Piotr Bernatowicz, Jacek Friedrich, Alicja Knast, Agnieszka Komar-Morawska, Joanna Mytkowska, Joanna Malinowska, Barbara Schabowska, Sylwia Świsłocka-Karwot, Andrzej Szczerski, Jarosław Suchan, Tomasz Wendland, Karolina Ziębińska-Lewandowska .

59. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - La Biennale di Venezia odbędzie się 23 kwietnia - 27 listopada 2022 (z powodu pandemii termin przesunął się o rok). Organizatorem wystawy w Pawilonie Polskim jest Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki. A udział Polski w Biennale finansuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu..

Projekt wystawy polsko-romskiej artystki jest próbą poszerzenia polskiej oraz europejskiej ikonosfery i historii sztuki o przedstawienia kultury romskiej. Dobrze koresponduje z przewodnim hasłem 59. edycji Biennale - „Mleko snów”, zapożyczonym z książki Leonory Carrington (1917-2011), surrealistycznej malarki i pisarki.

Kuratorka 59. Biennale Cecilia Alemani przypomina, że „artystka surrealistyczna opisuje w niej magiczny świat, w którym życie jest stale na nowo przedstawione przez pryzmat wyobraźni i gdzie każdy może się zmienić, przemienić, stać się kimś innym.” I zapowiada, że prezentacje Biennale zabiorą nas w wyimaginowaną podróż przez metamorfozy ciała i definicje człowieczeństwa.