Małgorzata Mirga-Tas jest polsko-romską artystką. Ukończyła studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 2004 roku. Uprawia także malarstwo, wyróżniające się feerią barw, w którym portretuje romską społeczność. W swoich pracach podejmuje problematykę złożonej tożsamości romskiej i romsko-polskiej, historii i kultury Romów oraz antycygańskich stereotypów. Mieszka i tworzy w rodzimej Czarnej Górze na Spiszu.
Jej prace były prezentowane na wielu wystawach, m.in. na 11. Berlin Biennale (2020), Biennale Art Encounters w Timisoarze (2019, 2021), 3. Autostrada Biennale w Prizrenie (2021), Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2020), Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2020), Rautenstrauch-Joest-Museum w Kolonii (2021). Jest także autorką pierwszego na świecie pomnika Pamięci o Zagładzie Romów, który stanął w 2011 roku w Borzęcinie Dolnym - poświęconego ofiarom nazistowskich zbrodni w czasie II wojny światowej.
W 2020 została laureatką Paszportów Polityki w kategorii Sztuki Wizualne.
Jury konkursu wystawy na Biennale Sztuki w Wenecji, obradujące pod przewodnictwem Hanny Wróblewskiej, zwróciło uwagę na niezwykle atrakcyjną wizualną formę wybranego projektu, który otwiera pawilon na szeroką publiczność i wyróżnia się oryginalną i przemyślaną konstrukcją „proponującą nową narrację o nieustannej wędrówce obrazów i wzajemnych wpływów pomiędzy kulturą romską, polską a europejską”.
W skład jury powołanego przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, wchodzili również: Mateusz Adamkowski, Maciej Aleksandrowicz, Piotr Bernatowicz, Jacek Friedrich, Alicja Knast, Agnieszka Komar-Morawska, Joanna Mytkowska, Joanna Malinowska, Barbara Schabowska, Sylwia Świsłocka-Karwot, Andrzej Szczerski, Jarosław Suchan, Tomasz Wendland, Karolina Ziębińska-Lewandowska .