Zapalenie uszu to choroba, która może zaatakować tzw. ucho zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne. – Podstawową przyczyną zapalenia ucha zewnętrznego jest uszkodzenie naskórka podczas mechanicznego oczyszczania przewodu słuchowego zewnętrznego za pomocą tzw. patyczka. Inną przyczyną wywołującą zapalenie ucha zewnętrznego jest przedostanie się np. podczas mycia włosów lub kąpieli brudnej wody do przewodu słuchowego zewnętrznego. Tego typu zapalenie może też wywołać tzw. wyprysk kontaktowy spowodowany stosowaniem np. lakieru do włosów, a także alergia skórna – wyjaśnia laryngolog Anna Pasterska.
Przyczyną zapaleń ucha środkowego jest natomiast np. przedostanie się zakażenia z jamy nosowej przez trąbkę słuchową w czasie przeziębienia lub kataru. – Do zapalenia może również dojść drogą krwionośną podczas infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Inną z przyczyn zapalenia tej części ucha jest przedostanie się infekcji do ucha środkowego podczas perforacji błony bębenkowej, a u dzieci częstą przyczyną zapalenia jest przerost migdałka środkowego – wylicza Anna Pasterska. Ostatni rodzaj zapalenia ucha dotyczy tzw. ucha wewnętrznego. To dziś najrzadziej występująca dolegliwość uszna. – Ma to związek ze skuteczną antybiotykoterapią ostrego zapalenia ucha środkowego i wczesnym leczeniem operacyjnym przewlekłego zapalenia kości. Przyczyn tego typu zapalenia doszukiwać się też można w zapaleniu błędnika – tłumaczy Anna Pasterska.
[srodtytul]Na zapalenie – okłady [/srodtytul]
– Zapaleniu towarzyszą bóle ucha. Czasem niedosłuch i wyciek ropnej treści z ucha – wyjaśnia Anna Pasterska. Radzi, by w takim wypadku skontaktować się z lekarzem, który ustali sposoby leczenia. – Pozytywne efekty leczenia przy zapaleniu ucha zewnętrznego daje unikanie kontaktu ucha z wodą. Należy też stosować przeciwzapalne maści i krople. Jednocześnie należy do ucha zakładać jałowe opatrunki – przestrzega Anna Pasterska. Jeśli zmogło nas zapalenie ucha środkowego, to najskuteczniejszym sposobem wyjścia z choroby jest położenie się do łóżka. Chorobie często towarzyszy wysoka gorączka. I w tym wypadku należy stosować leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Do walki z chorobą, jeśli ma ona charakter bakteryjny, mogą też wkroczyć antybiotyk oraz krople do nosa, jeśli zapaleniu towarzyszy katar.
U dorosłych zapalenie ucha może się pojawić w następstwie polipów nosa i w przebiegu zmian nowotworowych noso-gardła. Jego główne objawy to uczucie zatkania ucha, szum oraz upośledzenie słuchu. Po zaobserwowaniu takich objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza laryngologa. Stan zapalny może też opanować ucho środkowe – jest najczęściej wynikiem rozprzestrzeniania się zakażenia z noso-gardła w kierunku trąbki słuchowej. To dolegliwość, która najczęściej atakuje dzieci.