Gdy ucho boli

Ostre zapalenie ucha zewnętrznego i środkowego jest najczęściej występującą chorobą uszu wśród Polaków. Część z nas cierpi też na szumy uszne, upośledzenie słuchu, zawroty głowy pochodzenia usznego (przedsionkowego) i zaburzenia funkcji nerwu twarzowego. Na szczęście choroby te można skutecznie leczyć

Publikacja: 06.03.2010 06:00

Dr Artur Lorens, bioakustyk, dobiera implant niedosłyszącemu dziecku

Dr Artur Lorens, bioakustyk, dobiera implant niedosłyszącemu dziecku

Foto: Fotorzepa

Zapalenie uszu to choroba, która może zaatakować tzw. ucho zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne. – Podstawową przyczyną zapalenia ucha zewnętrznego jest uszkodzenie naskórka podczas mechanicznego oczyszczania przewodu słuchowego zewnętrznego za pomocą tzw. patyczka. Inną przyczyną wywołującą zapalenie ucha zewnętrznego jest przedostanie się np. podczas mycia włosów lub kąpieli brudnej wody do przewodu słuchowego zewnętrznego. Tego typu zapalenie może też wywołać tzw. wyprysk kontaktowy spowodowany stosowaniem np. lakieru do włosów, a także alergia skórna – wyjaśnia laryngolog Anna Pasterska.

Przyczyną zapaleń ucha środkowego jest natomiast np. przedostanie się zakażenia z jamy nosowej przez trąbkę słuchową w czasie przeziębienia lub kataru. – Do zapalenia może również dojść drogą krwionośną podczas infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Inną z przyczyn zapalenia tej części ucha jest przedostanie się infekcji do ucha środkowego podczas perforacji błony bębenkowej, a u dzieci częstą przyczyną zapalenia jest przerost migdałka środkowego – wylicza Anna Pasterska. Ostatni rodzaj zapalenia ucha dotyczy tzw. ucha wewnętrznego. To dziś najrzadziej występująca dolegliwość uszna. – Ma to związek ze skuteczną antybiotykoterapią ostrego zapalenia ucha środkowego i wczesnym leczeniem operacyjnym przewlekłego zapalenia kości. Przyczyn tego typu zapalenia doszukiwać się też można w zapaleniu błędnika – tłumaczy Anna Pasterska.

[srodtytul]Na zapalenie – okłady [/srodtytul]

– Zapaleniu towarzyszą bóle ucha. Czasem niedosłuch i wyciek ropnej treści z ucha – wyjaśnia Anna Pasterska. Radzi, by w takim wypadku skontaktować się z lekarzem, który ustali sposoby leczenia. – Pozytywne efekty leczenia przy zapaleniu ucha zewnętrznego daje unikanie kontaktu ucha z wodą. Należy też stosować przeciwzapalne maści i krople. Jednocześnie należy do ucha zakładać jałowe opatrunki – przestrzega Anna Pasterska. Jeśli zmogło nas zapalenie ucha środkowego, to najskuteczniejszym sposobem wyjścia z choroby jest położenie się do łóżka. Chorobie często towarzyszy wysoka gorączka. I w tym wypadku należy stosować leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Do walki z chorobą, jeśli ma ona charakter bakteryjny, mogą też wkroczyć antybiotyk oraz krople do nosa, jeśli zapaleniu towarzyszy katar.

U dorosłych zapalenie ucha może się pojawić w następstwie polipów nosa i w przebiegu zmian nowotworowych noso-gardła. Jego główne objawy to uczucie zatkania ucha, szum oraz upośledzenie słuchu. Po zaobserwowaniu takich objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza laryngologa. Stan zapalny może też opanować ucho środkowe – jest najczęściej wynikiem rozprzestrzeniania się zakażenia z noso-gardła w kierunku trąbki słuchowej. To dolegliwość, która najczęściej atakuje dzieci.

[srodtytul]Na basenie uważaj na grzybice [/srodtytul]

Grzybice uszu często występują u osób uczęszczających na basen. – Objawem tego typu grzybicy jest świąt i ból ucha, czasami wyciek zielonoszarej wydzieliny – wyjaśnia Anna Pasterska. Skuteczne leczenie należy zacząć od unikania kontaktu ucha z wodą. Stosować też należy leki przeciwgrzybiczne w formie maści lub kropli do ucha. Zdarza się, że lekarz przepisuje leki przeciwgrzybiczne doustne.

Perforacja błony bębenkowej to kolejna z dolegliwości usznych, które mogą dopaść każdego z nas. Jej najczęstszą przyczyną jest mechaniczne uszkodzenie błony bębenkowej np. zapałką, igłą, drutami do robienia swetrów. – Innym czynnikiem, który może doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej, jest tzw. uraz ciśnieniowy, np. uderzenie ucha otwartą ręką, uderzenie piłką czy wybuch – wyjaśnia Anna Pasterska.

[srodtytul]Nie szum! [/srodtytul]

Blisko 12 proc. Polaków cierpi na szumy uszne. A kiedy mówimy o tego typu szumach? – Gdy słyszymy gwizdanie, szmer, pulsowanie, dzwonienie, tykanie i piszczenie – wymienia Anna Pasterska. Wśród tych 12 procent są osoby, którym szum nie przeszkadza, ale są i takie, które przez tę dolegliwość nie mogą się skoncentrować, spać i dobrze pracować. W skrajnych przypadkach szum może doprowadzić do nerwicy. – Obiektywnymi szumami nazywamy m.in. te, które towarzyszą skurczom mięśni podniebienia. Są słyszalne nie tylko przez pacjenta, ale podczas badania również przez lekarza. Innego rodzaju szumem obiektywnym są tzw. szumy naczyniowe. Głównych przyczyn szumów usznych należy dopatrywać się w ekspozycji na zbyt silny bodziec akustyczny, na przykład słuchanie głośnej muzyki czy w czasie pracy w nadmiernym hałasie – wyjaśnia Anna Pasterska. Przyczyną mogą też być wcześniejsze infekcje górnych dróg oddechowych, nadciśnienie tętnicze, uraz czaszki oraz stan po operacji ucha środkowego.

Szumy uszne mogą też mieć charakter subiektywny. To schorzenie często jest wynikiem chorób ucha środkowego, np. nieżytu trąbki słuchowej lub zapalenia ucha środkowego. W tym wypadku mówimy o subiektywizmie odczuć, bo nie jesteśmy w stanie obiektywnie potwierdzić tych odczuć – wyjaśnia Anna Pasterska.

Jak się leczy piszczenie, tykanie i dzwonienie w uszach? – Najlepsze rezultaty daje leczenie tzw. TRT (z angielskiego Tinnitus Retraining Therapy). Stosuje się ją w specjalistycznych ośrodkach. Polega na uaktywnieniu procesu habituacji, czyli przyzwyczajania do szumu. Do terapii używa się nagrań z tzw. szumem szerokopasmowym, którego słuchanie daje subiektywne ściszenie własnego szumu – wyjaśnia Anna Pasterska.

Niektórym chorym ulgę przynosi aparat słuchowy lub leki usprawniające krążenie naczyniowe w błędniku i naczyniach mózgowych. Choremu można również przepisać leki uspokajające lub antydepresyjne. Te są skuteczne, gdy szum jest objawem złego samopoczucia lub depresji. – Efekty działania leków nie są jednak zadowalające w przypadku szumu w uszach. Innym sposobem leczenia jest stymulacja laserem, której zadaniem jest zapoczątkowanie samodzielnej naprawy defektu komórek słuchowych przez organizm – wyjaśnia Anna Pasterska.

Zapalenie uszu to choroba, która może zaatakować tzw. ucho zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne. – Podstawową przyczyną zapalenia ucha zewnętrznego jest uszkodzenie naskórka podczas mechanicznego oczyszczania przewodu słuchowego zewnętrznego za pomocą tzw. patyczka. Inną przyczyną wywołującą zapalenie ucha zewnętrznego jest przedostanie się np. podczas mycia włosów lub kąpieli brudnej wody do przewodu słuchowego zewnętrznego. Tego typu zapalenie może też wywołać tzw. wyprysk kontaktowy spowodowany stosowaniem np. lakieru do włosów, a także alergia skórna – wyjaśnia laryngolog Anna Pasterska.

Pozostało 90% artykułu
Kultura
Nowa instytucja kultury - Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej
Kultura
Noc Muzeów, czyli spacer do przeszłości i przyszłości
Kultura
Rząd: Prawo twórców do tantiem w sieci niezbywalne. Co na to Netflix i Spotify?
Kultura
Teatr Dramatyczny i Stary do obsadzenia. Niedługo poznamy nazwiska dyrektorów
Kultura
Była dyrektor Zachęty, Hanna Wróblewska, zastępuje Bartłomieja Sienkiewicza