Oficjalna inauguracja w Marsylii odbędzie się 12/13 stycznia z udziałem José Manuela Barroso, przewodniczącego Komisji Europejskiej, a w Koszycach 19/20 stycznia. Miasta przygotowuje specjalne programy na tę uroczystość. Marsylia m.in. paradę świateł, Koszyce – wielką paradę, przedstawiającą symbolicznie wydarzenia całego roku.
Marsylia jest już czwartym francuskim miastem, które zostało unijną stolicy kultury, po Paryżu w 1989 roku; Awinionie w 2000 i Lille w 2004. Blisko 900-tysięczne miasto przeznaczyło z tej okazji 660 mln euro na modernizację i nowe inwestycje kulturalne. Przebudowało m.in. Stary Port – Dock des Suds. Wybudowało Muzeum Cywilizacji Europejskich (MuCEM; projekt Rudy Riciotti; budynek oddany zostanie w czasie inauguracji, a muzeum ruszy w czerwcu). Nowym obiektem jest też CeReM – Centre Regional de la Mediterrannee (architekt Stefano Boeri), w którym znajdzie się stała ekspozycja „Ścieżki Śródziemnomorskie”. A zrewitalizowanymi - Le Silo, czyli adaptacja portowego silosu na koncertową arenę oraz J1 – ogromny hangar portowy, zamieniony na przestrzeń artystycznych działań.
Do programu kulturalnego Marsylii jako stolicy ESK włączyło się 80 miast z całego regionu pod hasłem „Marsylia-Prowansja”. Program dzieli się na 3 części: „Marsylia-Prowansja przyjmuje świat”, „Marsylia-Prowansja pod gołym niebem”, „Marsylia-Provansja o tysiącu twarzy” i obejmuje 500 wydarzeń, odbywających się przez cały rok.
Organizatorzy szacują, że każde zainwestowane euro przyniesie 6 euro zysku, czyli razem ok. 600 milionów euro. I oczekuje zwiększenia liczby turystów o 1,5 mln w ciągu roku.
Jednym z największych wydarzeń ESK we Francji będzie wystawa „Le Grand Atelier du Midi” (13.06- 13.09), prezentowaną równolegle w muzeach dwóch miast – w Palais Longchamp w Marsylii i odnowionym Musee Granet w Aix-en-Provence. Zostaną na niej zaprezentowane prace artystów, których inspirowały krajobrazy południowej Francji - od fowistów do abstrakcjonistów, m.in. Van Gogha, Bonnarda, Cezanne’a.Matisse’a, Picassa.