Bal w Operze odbywa się zawsze w ostatni czwartek karnawału, w tym roku 7 lutego. Tradycją jest udział prezydenta i premiera Austrii, którzy zapraszają specjalnych gości. W ubiegłym roku był to sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon. Także najbogatsze firmy, które mają wynajęte na ten wieczór najlepsze loże, zapraszają sławne postacie i celebrytów.

Od 20:30 pod budynek przy Ringstrasse w świetle reflektorów i błyskach fleszów zaczynają podjeżdżać limuzyny z gośćmi. Bal rozpoczyna się o 22:00. Na ten jeden wieczór w roku Opera zamienia się w najważniejszą salę balową świata. By zrobić miejsce dla tancerzy, usuwa się rzędy krzeseł, a miejsce to przykrywa parkietem na poziomie sceny. Ponieważ scena jest dwa razy głębsza od widowni, powstaje wielka powierzchnia do tańca. W sumie tworzy się siedem różnych parkietów, adaptuje się hole i sale boczne. Bilet dla widza kosztuje w tym roku 250 euro, a loża od 10.200 do 18.500 euro. Stoliki dla czterech osób kosztują 720, dla sześciu 1080 euro. Najtańszy jest ostatni, szósty balkon - 360 euro za stolik dla czterech osób. Wejście dla pary 360 lub 180 euro na szóstym piętrze. Obowiązkowy jest strój galowy: długie suknie wieczorowe i fraki. 6 lutego będzie można zobaczyć próbę, wstęp: 15 (miejsca stojące), 20 i 40 euro.

Nawet jeśli nie mamy ochoty na bal, warto wybrać się w tym czasie na zwiedzanie pięknie oświetlonego i udekorowanego Wiednia, a próbę w Operze zobaczyć przy okazji. Najbardziej celebrowanymi momentami balu są otwarcie hymnami Austrii i Unii Europejskiej oraz parada i taniec debiutantów. Zgłoszenia do udziału z CV i ze zdjęciem przyjmowane są na początku października tylko od osób w wieku od 17 do 24 lat. W takim charakterze można wziąć udział w balu tylko raz. Cudzoziemcy składają aplikacje do 1 września. Koszt zgłoszenia - 100 euro. Wymagana jest bardzo dobra umiejętność tańczenia walca wiedeńskiego. Wszystkie suknie muszą być śnieżno-białe, a fraki czarne. Partnerzy w tańcu mają białe rękawiczki.

Tradycję balów zapoczątkowali występujący na cesarskim dworze artyści. Pierwsze miały uczcić Kongres Wiedeński w latach 1814 - 15. Potem bale przeniesiono do Sal Redutowych pałacu Hofburg. Kiedy w 1869 roku otwarto nowy budynek Opery Wiedeńskiej, artyści chcieli tam przenieść swój bal, ale cesarz Franciszek Józef I nie zgodził się. Kiedy wreszcie w 1877 r. uległ prośbom, tańce nie były oficjalnie dozwolone. A jednak po północy, wiedeńska krew upomniała się o ten przywilej i zatańczono walca. Pierwszy bal z udziałem debiutantów miał miejsce dopiero w 1921 r., a nazwy Wiener Opernball używa się od 1935 roku. W czasie II wojny światowej bale nie odbywały się, a powrócono do tej tradycji dopiero po odbudowaniu budynku w 1956 r. Tradycją stały się także występu gwiazd opery tuż po północy. Na ostatnim balu „Habanerę" z opery „Carmen" Bizeta śpiewała Angela Gheorghiu, grała Orkiestra Wiener Staatsoper pod kierunkiem Georgesa Pretre.

Bal w Operze jest jednym z ostatnich, jakie odbywają się w karnawale. Taneczny sezon zamyka Bal Prawników w Pałacu Hofburg 9 lutego. Bilety od 60 do 240 euro dla pary. Do najbardziej prestiżowych należy Bal Właścicieli Kawiarń 8 lutego w Hofburgu i Salach Redutowych, w którym co roku bierze udział ok. 5000 gości. Mała przekąska przy budce z kiełbaskami lub śniadanie w Café Landtmann, gdzie w dobrym tonie jest dojechać dorożką, to nieodłączna tradycja tego wydarzenia. Swoich miłośników ma Bal Filharmoników Wiedeńskich (24 stycznia 2013), odbywający się w siedzibie Musikverein, znanej ze słynnych Koncertów Noworocznych. Jest on całkowicie poświęcony środowisku muzycznemu Wiednia, ale przyjeżdżają goście z całego świata. Muzycy Orkiestry Filharmoników Wiedeńskich grają tylko podczas otwarcia balu, bo potem udają się w tany. Szczególnie radosny i nie do końca formalny charakter ma Bal Cukierkowy (8 lutego 2013) w Wiedeńskim Domu Koncertowym. Natomiast podczas Balu Kwiatowego (18 stycznia 2013) Ratusz wprost tonie w kwiatach. W historycznych, pięknie ozdobionych salach wiedeńskiego Hofburga bawią się także goście innych ekskluzywnych imprez, takich jak Bal Myśliwych (28 stycznia 2013) i Bal Lekarzy (26 stycznia 2013).