Są wśród nas osoby, które wyjątkowo źle znoszą niskie temperatury. Zwykle myślą, że po prostu nie lubią zimy, ale okazuje się, że mogą być uczulone na zimno.

Każdy kontakt z zimnym przedmiotem, powietrzem, jedzeniem czy wodą wywołuje w ciałach tych osób silne reakcje. Spożycie zimnego pokarmu może grozić takim obrzękiem gardła, że uniemożliwi to oddychanie. Osoby z tym rodzajem alergii, jeśli mieszkają w klimacie, w którym występuje zima, muszą przez cały jej okres przyjmować środki antyhistaminowe. W innych porach roku także muszą uważać: nie dla nich lody, kąpiele w chłodnej wodzie, muszą nawet być ostrożne w pomieszczeniach klimatyzowanych.

Jak zdiagnozować alergię na zimno? Pomocny jest test kostki lodu. Kładzie się ją na przedramieniu na około 10 minut. Jeśli po tym czasie w ciągu 5 minut wystąpi w miejscu przyłożenia zaczerwienienie i opuchlizna- oznacza to alergię. Im krótszy jest czas, w jakim wystąpi reakcje alergiczna, tym silniejsze uczulenie.

Alergia na zimno jest na szczęście dosyć rzadka. Osoby nią dotknięte powinny unikać pływania w zimnej wodzie, zwłaszcza samotnego. Niska temperatura wody może spowodować wstrząs anafilaktyczny, który grozi utonięciem.  Należy także wystrzegać się niskich pokarmów i napojów - ich spożycie także może grozić wstrząsem. Chorzy powinni zawsze mieć przy sobie ampułkę z adrenaliną i regularnie przyjmować środki antyhistaminowe.