Sześcioletni Azjata operuje nimi z dużą swobodą. Jedzenie pałeczkami wymaga jednak od nas‚ Polaków‚ przyzwyczajonych do noża i widelca‚ pewnej wprawy i treningu. Jak się do tego zabrać? Aby nauczyć się jeść pałeczkami‚ należy pomyśleć o nich jako o dwóch zębach widelca. Ruchoma ma być tylko górna pałeczka. Dolną‚ nieruchomą, umieszczamy w zagłębieniu kciuka i opieramy jej cieńszy koniec na przedostatnim palcu. Drugą ujmujemy na tej samej wysokości co pierwszą. Końce pałeczek powinny się łączyć. Można trenować ruchy pałeczkami‚ przenosząc różne przedmioty z miejsca na miejsce.

Przeciętne pałeczki mają około 30 cm długości. Japońskie mogą być wykonane z drewna hinoki‚ czyli japońskiego cyprysu‚ laki lub z bambusa (pałeczki codziennego użytku). Chińskie pałeczki bywają zrobione ze złota‚ srebra‚ nefrytu‚ kości słoniowej‚ brązu i żelaza‚ czasem są pokryte chińskimi znakami i motywami roślinnymi. Mogą też być zwyczajne‚ drewniane‚ jednorazowe – wtedy są połączone ze sobą u góry i trzeba je rozerwać. Koreańskie pałeczki mają kształt wyjątkowo przyjazny – są metalowe‚ lekko spłaszczone‚ zwężają się w jednym z końców.

Dania „do ręki” to także specjalność azjatycka. Sajgonki‚ pierożki won ton‚ sataje z kurczaka – wszystko to można jeść palcami. W Indiach jedzenie‚ np. curry‚ wygarnia się z talerza trzymanym w dłoni urwanym kawałkiem pulchnego placka naan lub cienkiego puri.

Chińskie łyżki są porcelanowe. W odróżnieniu od metalowych łyżek europejskich mogą stać‚ a to dzięki temu‚ że mają płaskie dno. Łyżki mogą być ozdabiane fragmentami wierszy lub podpisane imieniem właściciela. Mogą być białe‚ zielone‚ czerwone‚ czarne. Bywają sprzedawane w zestawach z pałeczkami‚ bo w kuchni chińskiej używa się głównie pałeczek. Łyżka jest narzędziem pomocniczym. Je się nią zupę‚ ale elegancko jest też pomagać sobie łyżką przy jedzeniu dań z makaronem – prawą ręką trzymamy wtedy pałeczki‚ a lewą łyżkę. Danie nakładamy najpierw pałeczkami na łyżkę‚ a potem (również pałeczkami) zjadamy je z łyżki. Ten sposób jedzenia wymaga pewnej wprawy. Łyżki używane są także jako podstawki. Chińczycy lubią kosztować wielu małych dań‚ które bywają serwowane w „łyżkowych barach” – w porcyjkach ułożonych właśnie na łyżkach. To taka chińska wersja hiszpańskiego tapas.