Tadao Ando jest znany z subtelnego ingerowania w zastaną przestrzeń i otocznie. Jego budowle są jak antyikony, czyli przeciwieństwo modnych współcześnie „ikon” architektury. Jego postawa jako architekta to również cichy, elegancki i wielki głos w dyskusji nad architekturą globalną w megaskali.
Galeria będzie powiązana ze Starym Browarem pod ziemią i zajmie tam 7 tysięcy mkw. Dla porównania: warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma mieć powierzchnię 35 tysięcy mkw., w tym 10 tysięcy metrów powierzchni wystawienniczej. Powierzchnia Starego Browaru wynosi 130 tysięcy mkw.
Tadao Ando jest autorem kilku analogicznych projektów na przestrzeń dla sztuki. Między innymi Chichu Art Muzeum w Japonii, które z lotu ptaka wygląda jak okna we wzgórzu. Obecnie projektuje nowe centrum sztuki współczesnej w Wenecji, w Punta della Dogana, siedemnastowiecznym budynku komory celnej, który jest świetnie widoczny z placu Świętego Marka.
Właścicielem kolekcji jest słynny francuski miliarder Francois Pinault. W Poznaniu powstanie galeria sztuki współczesnej na poziomie w pięknej architekturze. Poznań wyprzedzi w tej konkurencji Warszawę.