U mnie jadają najczęściej ludzie między 25. a 40. rokiem życia, aktywni zawodowo, dobrze zarabiający i mieszkający w Warszawie. Na prowincji przekrój jest zapewne większy, a ludzie częściej korzystają z barów szybkiej obsługi.
Jakie rodzaje kuchni i potraw są obecnie najpopularniejsze?
W rankingach popularności wciąż wygrywa schabowy, pomidorowa i rosół. Jednak nasz repertuar kulinarny rozszerzył się o wiele innych dań, z zagranicznych kuchni. Kuchnia włoska jest najmocniej reprezentowana. Dla przykładu, mozzarella jest powszechnie znana, prawdopodobnie ze względu na jej częstą obecność w pizzy. Standardem stał się również makaron podawany z sosem, a nie jak dawniej jako dodatek do mięsa. Zadomowiły się u nas liczne potrawy charakterystyczne dla kuchni śródziemnomorskiej, jak oliwa z oliwek czy ser feta. W barach nie zaskakuje bliskowschodni kebab ani teksaskie chili con carne.
Czy tradycyjną polską kuchnię czeka marginalizacja?
Nie. Zachłystywanie się obcymi kuchniami miało miejsce 20 lat temu. Teraz liczą się jakość i wyrazistość jedzenia oraz miejsca, w którym je spożywamy. Wprawdzie prowadzę restauracje etniczne, wśród których nie ma restauracji polskiej, ale zamówienia na polskie jedzenie dostaję regularnie przy okazji kateringu. Z jednej strony oferujemy klasyczne potrawy: cielęcinę w śmietanie, kopytka, rosół. Z drugiej strony na bazie polskich produktów bardzo wysokiej jakości robimy również nowoczesną kuchnię, autorską i kreatywną. W czasie wakacji hitem jest kuchnia grecka. Podsumowując: popularność zagranicznych potraw rozszerza nasze kulinarne spectrum, ale nie gryzie się z zainteresowaniem kuchnią polską.