Zmiany trądzikowe rozwijają się wcześniej u dziewcząt niż u chłopców. – Bywa, że cierpią na nie już 11-letnie dzieci, które źle się odżywiają i wcześniej przechodzą burzę hormonalną niż ich rodzice – opowiada mgr Beata Durajczyk, licencjonowany kosmetolog, specjalista promocji zdrowia. Ale najczęściej trądzik pojawia się u młodych dziewcząt między14. a 17. rokiem życia, a u chłopców między 16. a 19. rokiem życia.
[srodtytul]Atakuje głównie latem [/srodtytul]
Zmiany w obszarach nadmiernego wytwarzania łoju na skórze twarzy, dekoltu, pleców, rzadziej barków, ramion, pośladków występują w postaci mikrozaskórników, zaskórników otwartych i zamkniętych, grudek, krost, torbieli, przetok oraz blizn o różnym charakterze: zanikowych, punktowych, przerosłych i bliznowców.
Jak mówi Iwona Cierpikowska-Trynkowska, specjalista chorób skóry z Centrum Medycznego Lux-Med, występowanie trądziku jest wynikiem współdziałania wielu czynników. Wśród nich są czynniki genetyczne, wytwarzania łoju, hormonalne, występowania bakterii i właściwości mieszków łojowych, pewną rolę mogą też odgrywać czynniki immunologiczne. – Do tego doliczyć trzeba złe odżywianie, zanieczyszczenie powietrza, a także codzienny stres – mówi Beata Durajczyk.
Zmiany trądzikowe pojawiają się z reguły w lecie, prawdopodobnie na skutek zwiększonej wilgotności i pocenia. – Mimo że w większości przypadków trądzik nie jest następstwem zaburzeń hormonalnych, to u wielu dziewcząt dochodzi do jego pogorszenia przed miesiączką – dodaje Iwona Cierpikowska-Trynkowska.