Szczególnie na brak witamin narażeni są palacze, osoby spożywające znaczne ilości alkoholu, jedzące zbyt mało owoców i warzyw, a także kobiety w ciąży i młodzież.
– Witaminy to związki organiczne, które nie dostarczają nam energii, a które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu – mówi Marzena Grobelna, inż. żywienia człowieka i konsumpcji, specjalizacja dietetyk, współpracująca z Centrum Medycznym Puławska. Podstawowym źródłem witamin i minerałów powinna być dieta. Im większe urozmaicenie w diecie, tym większa szansa, że uda się dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników. – Starajmy się wybierać świeże, jak najmniej przetworzone produkty, owoce i warzywa niech będą różnokolorowe – tłumaczy dietetyczka. – Suplementy powinny jedynie uzupełniać powstałe niedobory, np. przy zwiększonym wysiłku fizycznym lub przemęczeniu. Nie powinno się stosować ich przez cały czas – dodaje Marzena Grobelna.
[srodtytul]Groźne choroby[/srodtytul]
Niedobory witamin mogą być spowodowane wadami genetycznymi. Ten rodzaj niedoborów nazywany jest pierwotnym i bywa dziedziczny. Konieczne jest wówczas przyjmowanie tabletek witaminowych o dawkach wielokrotnie większych, niż wynosi zapotrzebowanie organizmu.
Awitaminoza wtórna jest spowodowana zbyt małą ilością witamin w żywności albo zaburzeniami trawienia i wchłaniania. W tym przypadku decydujące znaczenie ma odpowiednio skomponowana dieta. – Objawem awitaminozy może być znużenie, brak apetytu, jak również zmiany skórne – opisuje dietetyczka. Najczęściej występuje niedobór witamin C, z grupy B, A i D. Witamina C uczestniczy w ogromnej ilości procesów metabolicznych w organizmie i jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Zwalcza m.in. infekcje bakteryjne i wirusowe. – Długotrwałe niedobory witaminy C sprzyjają rozwojowi miażdżycy, mogą wpływać na ciśnienie krwi, obniżają odporność organizmu – mówi specjalistka. Aby nie dopuścić do tej awitaminozy, należy jeść pomidory, paprykę, owoce cytrusowe, natkę pietruszki.