– Żeby schudnąć bez szkody dla zdrowia i bez efektu jojo, powinniśmy stracić nie więcej niż 10 – 15 procent wyjściowej wagi ciała w ciągu pół roku – tłumaczy Roma Zielińska, lekarz chorób wewnętrznych i właścicielka Praktyki Medycyny Estetycznej Magnopere w Krakowie. – Przy większej utracie masy narażamy się na zaburzenia elektrolitowe, osłabienie organizmu, które katastrofalnie wpływają także na skórę.
Dr Roma Zielińska podkreśla, że racjonalne odchudzanie, zbilansowana dieta w połączeniu z ruchem przyniosą same korzyści osobom z nadwagą i otyłością. Rozsądne odżywianie i ruch pozwalają bowiem stosunkowo szybko (zwłaszcza ludziom do 30. roku życia) na regenerację skóry po odchudzaniu. Najbardziej dotkliwymi konsekwencjami odchudzania są utrata jędrności skóry, wypadanie włosów, osłabienie paznokci.
[srodtytul]Zadbaj o włosy[/srodtytul]
– Każdy, kto planuje odchudzanie, musi się liczyć z wypadaniem włosów nawet po kilku miesiącach od zakończenia diety. W dodatku przy radykalnych głodówkach zazwyczaj nie można liczyć na przyrost nowych włosów. To są skutki gorszego krążenia krwi oraz niedoborów substancji budulcowych włosów, w tym witamin i aminokwasów – wylicza dr Zielińska. – Coś takiego trzeba zawsze przewidzieć i zadbać, aby preparaty wzmacniające włosy (a także paznokcie) znalazły się w prawidłowo dobranej diecie. Pomocne okazać się mogą także zabiegi mezoterapii skóry głowy w gabinecie medycznym. Dzięki nim skóra będzie lepiej ukrwiona i odżywiona – dodaje.
Profilaktycznie wystarczy jeden zabieg co cztery tygodnie, ale gdy włosy już wypadają, to być może gabinet lekarski trzeba będzie odwiedzać nawet raz w tygodniu, i to przez kilka miesięcy.