Długa praca przy komputerze, przesiadywanie przed telewizorem, zanieczyszczenie powietrza i pyłki roślin – wszystko to może wywołać podrażnienie oczu. Można je łagodzić dostępnymi bez recepty lekami, jeśli jednak stan zapalny i zaczerwienienie trwają dłużej, trzeba się zgłosić do specjalisty.
[srodtytul]Do oka przez oko[/srodtytul]
Przenikanie leków do oka odbywa się w dwojaki sposób – przez krew lub bezpośrednio przez rogówkę do wnętrza gałki ocznej. Leki przedostające się przez rogówkę są dużo skuteczniejsze niż te przedostające się przez krew. Dlatego sztaby specjalistów w firmach farmaceutycznych pracują nad opracowaniem nowych, skutecznych i zarazem bezpiecznych preparatów do nawilżania, odkażania i przeciwalergicznych kropli do oczu. Leki w formie kropli i żelu podawane do worka spojówkowego i na rogówkę stanowią dziś podstawowy sposób leczenia farmakologicznego chorób oka. W ten sposób podaje się zarówno antybiotyki, jak i leki przeciwwirusowe, przeciwzapalne, sterydowe czy tzw. sztuczne łzy. Konserwanty zawarte w kroplach do oczu są łagodne i zazwyczaj nie wywołują podrażnienia oka. Okuliści zalecają jednak, by osoby ze skłonnością do alergii i używające soczewek kontaktowych stosowały preparaty bez konserwantów. Krople nie wywołują zamazania obrazu, ale krócej utrzymują się na oku, żele natomiast działają dłużej, ale w momencie aplikacji i chwilę po niej powodują zamglenie widzenia. Kiedy i jakie krople należy wpuścić do oka, by przyniosły ulgę?
[srodtytul]Nawilżanie[/srodtytul]
Suchość oczu jest się coraz bardziej powszechnym objawem, a występuje, gdy delikatna powłoka łzowa nie powleka ani nie nawilża powierzchni oczu. Dlatego na rynku pojawiły się krople do nawilżania oczu potoczne zwane sztucznymi łzami. Można je stosować, gdy odczuwa się w oku suchość, podrażnienie lub kłucie spowodowane przez kurz, dym, ozon, promienie UV czy ciepło pochodzące z kaloryferów lub sauny. Powinny je mieć przy sobie osoby, które pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach. Tego typu produkty przynoszą też ulgę, gdy jesteśmy narażeni na wielogodzinne przebywanie na dworze, w czasie silnego wiatru. Okuliści radzą, by miały je przy sobie kobiety malujące oczy i osoby które wiele godzin pracują przy komputerach lub oglądają telewizję. A w trakcie tych czynności mruganie jest rzadsze. Krople stosuje się również przy wzmożonym łzawieniu, które może być naturalną reakcją oczu na suchość.