My – tatarska jazda!
Półksiężyc i gwiazda!
Na stos
Rzuciliśmy
Nasz życia los,
Aktualizacja: 29.07.2009 06:09 Publikacja: 29.07.2009 06:09
Pieróg z farszem
Foto: FREE/STOCK FOOD
My – tatarska jazda!
Półksiężyc i gwiazda!
Na stos
Rzuciliśmy
Nasz życia los,
Na stos, na stos!
Tak śpiewali wojacy 1. Szwadronu Tatarskiego 13. Pułku Ułanów Wileńskich pod dowództwem rotmistrza Michała Bohdanowicza. To właśnie ten szwadron pełnił honorową wartę na Rossie podczas składania do grobu serca marszałka Piłsudskiego. Jedna z żurawiejek, czyli dwuwierszowych kupletów układanych dla poszczególnych pułków kawalerii, brzmiała:
Pół Tatarów, pół Polanów,
To trzynasty pułk ułanów.
Historia osadnictwa tatarskiego sięga aż czasów księcia Witołda, u boku którego walczyli pod Grunwaldem, dowodzeni przez Dżalal ad-Dina. Osiadali głównie w okolicach Wilna, Kowna, Trok i Grodna i zostali na wieki. Wychowali wielu wybitnych Polaków, silne tatarskie korzenie miał m.in. Henryk Sienkiewicz.
Tatarzy przywieźli ze sobą smaki i techniki kulinarne pochodzące z kuchni ludów Kaukazu i tureckiej. Mimo że stanowili mniejszość niezbyt liczną, ich kuchnia wywarła ogromny wpływ na całą kuchnię Kresów Rzeczypospolitej, wiele tureckich potraw zadomowiło się na dobre w polskiej kuchni i dziś już mało kto zdaje sobie sprawę, że od Tatarów pochodzą n.p. słynne litewskie kołduny.
Dziś prezentuję tatarskie czebureki i oryginalny deser zwany halwa (nie mylić z turecką chałwą). Za tydzień zaprezentuję koronny przysmak Tatarów – pierekaczewnik.
[b]czebureki [/b]
ciasto:
500 g mąki
1 jajko
sól i pieprz
trochę ciepłego mleka i wody
olej do smażenia
farsz:
500 g baraniny
2 cebule
3 – 4 ząbki czosnku
sól i pieprz
Mięso oczyścić dokładnie z żyłek i tłuszczu, posiekać, dodać drobno pokrojoną cebulę, czosnek, przyprawy, dolać trochę wody i wyrobić rękami.
Mąkę osolić, dodać mielonego pieprzu i połączyć z wodą. Wbić jajko i wyrobić elastyczne ciasto. Rozwałkować na cienkie placki grubości 3 mm i średnicy 20 cm. Na jedną stronę placka wyłożyć nadzienie, a drugą stroną przykryć. Zlepić dokładnie brzegi. Nakłuć widelcem w kilku miejscach. Smażyć na głębokim tłuszczu.
– farsz mięsny można też robić z gęsiny lub wołowiny
– czebureki można też nadziewać farszami jarskimi, jak tarta marchew z podsmażoną cebulą, owczy ser czy kapusta z grzybami
[b]halwa [/b]
250 g mąki
250 g miodu
250 g masła
Miód rozgrzać na małym ogniu, nie dopuszczając jednak do zagotowania.
Masło sklarować – rozpuścić na małym ogniu i gotować, często mieszając, aż zrobi się przezroczyste. Zdjąć szumowiny z wierzchu łyżką cedzakową.
Stopniowo wsypywać do masła mąkę, stale mieszając, aż powstanie jednolita masa.
Powoli dodawać gorący miód, stale mieszając. Zdjąć z ognia i dalej mieszać, do jednolitej ciemnozłotej masy.
Wylać na gładką płaską powierzchnię i rozsmarować na równą warstwę grubości centymetra. Odstawić do ostudzenia (ok. 6 godzin). Wycinać w niewielkie kara.
Piotr Bikont dziennikarz, znawca kuchni i smakosz, autor publikacji kulinarnych
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
My – tatarska jazda!
Półksiężyc i gwiazda!
Laureaci uhonorowani zostali najważniejszą polską nagrodą architektoniczną za całokształt twórczości. Od blisko 30 lat prowadzą Medusa Group, jedną z najbardziej znanych śląskich pracowni.
Razem z dziennikarką „Rzeczpospolitej” Małgorzatą Piwowar rozmawiamy o najgłośniejszym wydarzeniu mijającego sezonu w sztuce – o otwarciu nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
To zaproszenie do udziału w polskiej kulturze dla całej Europy. Koncert inauguracyjny 3 stycznia w Warszawie.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
Rosnący dług miasta bierze się z tego, że my cały czas inwestujemy, pomimo że planowana nadwyżka operacyjna w 2025 r. będzie sięgała 300 mln zł – mówi Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.
Zmiany demograficzne i społeczne powinny stać się podstawą do zastanowienia się nad kompetencjami samorządów lokalnych. Potrzebny jest przegląd przepisów prawa samorządowego – tak, by sprostać potrzebom mieszkańców.
„Fobia” wg koncepcji i scenariusza Karola Radziszewskiego i Markusa Ohrna (w jego reżyserii) z Nowego Teatru w Warszawie otrzymała Grand Prix XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie. Łącznie Nowy otrzymał trzy nagrody.
Ministerstwo Infrastruktury nie wyklucza, że przyspieszy budowę Drogi Czerwonej, która jest kluczowa do rozwoju portu i miasta Gdyni.
W 2019 roku oficjalnie zmieniłam swoje imię. W dowodzie i paszporcie. Wszędzie. To jest nowa jakość życia i większe wydarzenie niż zmiana nazwiska po ślubie – mówi Kala Nguyen, która od 32 lat mieszka w Polsce. Pracuje jako stewardesa.
W co inwestują pieniądze najzamożniejsi klienci? Eksperci z międzynarodowej grupy The Independents zrzeszającej analityków z wielu krajów, przeanalizowali trendy dotyczące preferencji konsumentów dóbr luksusowych.
W Kielcach na Białogonie doszło do awarii magistrali wodociągowej. Zasila ona ponad 60 proc. mieszkańców wodą z głównego ujęcia w tej części miasta.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas