Miejscowe Muzeum Pomorza Środkowego zaprezentuje całą swą, gromadzoną przez lata, kolekcję obrazów artysty. Pokazane zostaną rzadko prezentowane filmy dokumentalne. Miłośnicy Witkacego z kraju i zagranicy zaproszeni zostali do udziału w międzynarodowej sesji naukowej. Witkacy stanie się od dziś patronem Teatru w Słupsku, a w domniemanej godzinie jego śmierci, czyli o 21.40 odbędzie się premiera autorskiej sztuki Andrzeja Marii Marczewskiego „20 do X tej”.
Historia największej w Polsce i na świecie kolekcji w zbiorach słupskiego muzeum sięga roku 1965, w którym placówka ta zakupiła 110 pastelowych prac (109 portretów i 1 kompozycję) od mieszkającego wówczas w Lęborku Michała Białynickiego-Biruli, syna Teodora - zakopiańskiego lekarza i bliskiego przyjaciela Witkacego.
Trudno w to uwierzyć, ale był to okres, w którym twórczość portretowa tego artysty nie cieszyła się jeszcze zbyt wysokim uznaniem, jakkolwiek ceniono już jego dokonania w dziedzinie dramatu. W roku 1973 słupska kolekcja powiększyła się m.in. o bardzo interesujących 12 rysunków i 2 portrety ze zbiorów rodziny Jana Józefa Głogowskiego, inżyniera i fotografa związanego z Witkacym. Po roku muzeum pozyskało 40 prac od Włodzimierza Nawrockiego - dentysty zaprzyjaźnionego z artystą, któremu ten ostatni w zamian za usługi stomatologiczne rewanżował się portretowaniem krewnych, o czym świadczy napis na eksponowanym w pierwszej sali „Portrecie Zofii Nawrockiej”. W 2005 roku kupiono 14 portretów ze spuścizny po filozofie Janie Leszczyńskim. Pozostałe prace nabywane były pojedynczo, od prywatnych oferentów lub za pośrednictwem antykwariatów i galerii.
Możliwość obejrzenie wszystkich prac w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku to wielka gratka, bo na stałej ekspozycji można obejrzeć jedynie połowę kolekcji.
Od dziś do niedzieli trwać będzie wielka międzynarodowa sesja naukowa pod kierunkiem profesora Janusza Deglera. Odbędzie się promocja omówionej 7 września na łamach „Rz” książki Janusza Deglera „Witkacego portret wielokrotny”. Tom szkiców najwybitniejszego znawcy życia i twórczości Witkacego, w którym ujawnia on nieznane szczegóły życia Witkacego m.in. jego udział w I wojnie światowej.