Rozwojowi grzybów sprzyjają ciepło i wilgoć, dlatego szybko rozprzestrzeniają się na basenach, w prysznicach, w przebieralniach. Najczęściej dochodzi do zakażenia grzybami trichophyton mentagrophytes, trichophyton rubrum. Narażone są przede wszystkim osoby z cukrzycą, z niską odpornością, chorzy na AIDS lub nowotwory. Może pojawiać się także u osób, które przez cały dzień chodzą w nieprzewiewnym obuwiu. Wystarczy niewielka rana na skórze, by grzyby przedostały się do organizmu. Grzybica najczęściej atakuje stopy, paznokcie, pachwiny, worek mosznowy, okolice odbytu. U osób otyłych mogą pojawić się nieprzyjemnie pachnące i swędzące zmiany w fałdach skóry, m.in. pod biustem, w pachwinach, między pośladkami (tzw. wyprzenia drożdżakowe). Choroba dotyczy także włosów i błon śluzowych. Żeby uniknąć rozprzestrzeniania się grzybicy na inne części ciała, na inne osoby, trzeba podjąć leczenie.
[srodtytul]Dermatofity atakują stopy [/srodtytul]
Najczęściej jednak grzyby rozwijają się na stopach, powodując zaczerwienienia, łuszczenie się, świąd, czasem pojawiają się pęcherzyki. Ponadto skóra na podeszwach staje się zgrubiała i łatwo pęka. Swędzące ogniska mogą się powiększać, a jeśli będą rozdrapywane, są miejscem wnikania bakterii i wirusów do skóry, co może prowadzić do dodatkowych problemów zdrowotnych. Za powstanie grzybicy stóp odpowiedzialne są grzyby z grupy dermatofitów. Wyróżnia się trzy odmiany grzybicy stóp: międzypalcową, potnicową i złuszczającą. Ta pierwsza jest najczęstsza. – Zmiany lokalizują się w przestrzeniach międzypalcowych, gdzie grzyby mają doskonałe warunki rozwoju. Zwykle atakowana jest przestrzeń pomiędzy palcem najmniejszym i sąsiednim – mówi dr Marcin Ambroziak, dermatolog, członek American Academy of Dermatology AAD, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, który pracuje w Klinice Dermatologii Estetycznej Estederm. Grzybica potnicowa charakteryzuje się występowaniem pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym, umiejscowionych najczęściej na podeszwach stóp. Grzybica złuszczająca objawia się nadmiernym rogowaceniem, drobnopłatowym łuszczeniem i świądem. Często dotyczy całych stóp. Nieleczona może się rozprzestrzenić również na paznokcie stóp.
[wyimek][b][link=http://www.facebook.com/pages/Zdrowie-na-rppl/173859385974?ref=mf#!/pages/Zdrowie-na-rppl/173859385974?v=wall&ref=mf]Dołącz do nas! Zostań fanem "Zdrowia" na Facebooku :)[/link][/b][/wyimek]
[srodtytul]Sama nie zniknie [/srodtytul]