66-letni Koolhaas zdobył światową sławę dzięki takim realizacjom jak: Teatr Tańca w Hadze, Kunsthal w Rotterdamie, Grand Palais w Lille, Villa dall’Ava pod Paryżem, Ambasada Holandii w Berlinie, Biblioteka w Seattle, modernizacja byłej kopalni Zollverein w Essen, National University Museum of Art w Seulu, Casa da Musica w Porto. Obecnie najgłośniejszym jego budynkiem w trakcie realizacji jest siedziba chińskiej telewizji CCTV w Pekinie. Tworzą go dwie masywne, 234-metrowe wieże w kształcie przekrzywionych liter „Z”, złączonych kilkupiętrowymi łącznikami u podstawy i wierzchołka. Wszystkie te projekty powstały w pracowni OMA, założonej przez Koolhaasa w 1975 r., która dziś ma biura w Rotterdamie, Nowym Jorku, Pekinie, Hongkongu.
W 2008 roku „Time” umieścił Koolhaasa na liście najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Rem Koolhaas studiował architekturę w Londynie i Nowym Jorku; dziś jest profesorem Harvardu. W młodości próbował swych sił jako dziennikarz i scenarzysta filmowy. Jako architekt i urbanista-wizjoner jest nie tylko praktykiem. Jego książki manifesty „Deliryczny Nowy Jork” i „SMLXL” odkrywają nowe spojrzenie na architekturę we współczesnym świecie.
W 2000 roku Koolhaas założył fundację AMO, która pracowała nad rozwojem sieci sklepów Prada, m.in. projektując wnętrza jej salonów w Nowym Jorku i Los Angeles, a także nad systemem wizualnej identyfikacji UE.
W 2000 r. Rem Koolhaas został laureatem Nagrody Pritzkera, zwanego architektonicznym Noblem, a w 2005 nagrody Miesa van der Rohe, najważniejszego wyróżnienia architektonicznego w Europie (za budynek Ambasady Holandii w Berlinie).