Szczeciński oddział Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków proponuje zwiedzanie m.in. zajezdni tramwajowej, dawnych zakładów Lefevre’a i fabryki Rückfortha zajmującej się produkcją drożdży i znanych likierów. Wyjątkowo udostępnione zwiedzającym będą też budynki Zakładu Produkcji Wody w dzielnicy Głębokie-Pilchowo: stacja pomp, filtrów i aeratorów (urządzeń do napowietrzania wody).

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu organizuje objazd szlakiem zabytków techniki w mieście i powiecie kołobrzeskim. Na trasie m.in. twierdza Kołobrzeg, jeden z najciekawszych obiektów obronnych na Wybrzeżu. Wznoszona była od 1630 r. do drugiej połowy XIX wieku. Do dziś zachowały się: Reduta Schilla na Wyspie Solnej, bastion fortu Ujście z latarnią morską z 1909 r., przyczółek w pobliżu Rowu Drzewnego i relikty szańców – Kamiennego i Wilczego.

Okazją do zapoznania się z zabytkami hydrotechniki będzie wycieczka przygotowana przez Trzebiatowski Ośrodek Kultury. Uczestnicy zobaczą m.in. dawny młyn i elektrownię wodną w Trzebiatowie zbudowaną w latach 1926 – 1927, z turbiną Francisa i modernistyczną architekturą, elektrownię wodną w Mołstowie. Lokalne tradycje związane z młynarstwem i uprawą zbóż przybliży wystawa fotograficzna „Od ziarenka do bochenka”.

Urząd miejski i starostwo powiatowe w Stargardzie Szczecińskim proponują przejażdżkę do Marianowa „berlinką” – autostradą, której budowa na odcinku Berlin –Szczecin rozpoczęła się w 1933 r. Po drodze uczestnicy obejrzą m.in. kratownicowy most kolejowy w Żarowie,, młyny w Suchanowku i Stargardzie-Kluczewie.

Wiele muzeów przygotowało programy z myślą o najmłodszych: Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza do Ratusza Staromiejskiego na warsztaty „Fabryka małego człowieka. Coś z niczego o przemyśle”, Muzeum Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – na warsztaty budowy wiatraków „Mały konstruktor”.