Choroby czterdziestolatków

Postęp w medycynie nabrał zawrotnego tempa. Prasa stale informuje o wiekopomnych odkryciach i lekach na coraz bardziej skomplikowane schorzenia. Niestety póki co nikomu nie udało się wynalezienie eliksiru młodości czy wieczności, dlatego o długość życia musimy zadbać sami.

Publikacja: 08.09.2010 17:50

Choroby czterdziestolatków

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Red

Tę lekcję już dawno odrobiły kobiety, które w większości regularnie poddają się badaniom. Ze statystyk wynika, że mężczyźni uczęszczają do lekarza trzy razy rzadziej, a to właśnie na nich po 40 czyha dużo więcej przypadłości.

[srodtytul]Od czego zacząć?[/srodtytul]

Najlepiej zagrożenia naszego zdrowia rozpocząć od przyjrzenia się schorzeniom naszych rodziców, bądź tym, które najczęściej pojawiały się w naszej rodzinie. Niestety w genach dziedziczymy nie tylko urodę i intelekt, ale też ryzyko i skłonność do chorób. Jeżeli nasi rodzice mieli problemy z sercem, my też najprawdopodobniej będziemy je mieć. Poza tym powinniśmy przyjrzeć się naszemu stylowi życia. Palenie papierosów, to zagrożenie nowotworami płuc, siedzący tryb życia i tłusta dieta mogą być powodem chorób układu krążenia, lub cukrzycy. Poniżej prezentujemy listę schorzeń, które najczęściej dotykają Panów w średnim wieku i co zrobić, aby się im zapobiec.

[srodtytul]Choroby układu krążenia[/srodtytul]

Mężczyźni po 40 roku życia zapadają na choroby serca trzy razy częściej niż kobiety w ich wieku. Choroby te są tym groźniejsze, że nie dają symptomów. Często dowiadujemy się o nich, gdy jest już za późno, czyli np. po ataku serca. Aby zapobiec takim dramatycznym doświadczeniom wystarczy przynajmniej raz do roku sprawdzać poziom cholesterolu we krwi i równie często (a właściwie rzadko) sprawdzać poziom ciśnienia tętniczego. Wcześnie zaobserwowane zmiany, wprowadzenie odpowiednich leków i zmiana nawyków żywieniowych, mogą ustrzec nas przed bypassami, czy rozrusznikami serca. Szczególną wagę do tych badań powinni przywiązywać panowie z nadwagą i otyli, zwłaszcza jeśli ich otyłość koncentruje się w partiach ciała – niestety piwny brzuszek nie stanowi powodu do radości, a do zmartwienia. Choroby serca dużo częściej występują też u osób prowadzących siedzący tryb życia, palących papierosy i chorych na cukrzycę. Należy też uważać na ilości spożywanego rzez nas sodu i soli.

Choroby układu krążenia to jednak nie tylko choroby serca, ale też bardzo niebezpieczne udary. Tu dodatkowymi czynnikami ryzyka jest picie alkoholu i zażywanie innych narkotyków, oraz nasza własna historia medyczna, czyli już przebyte udary, bądź mini udary. Profilaktyka tych zachorowań jest identyczna z profilaktyką chorób serca.

[srodtytul]Cukrzyca Typu 2[/srodtytul]

Najczęściej wykrywana jest właśnie po czterdziestce, gdyż za rozwój tej choroby odpowiedzialne jest głównie starzenie się organizmu. Ostatnie badania amerykańskich lekarzy wykazały, że zapadają na nią głównie osoby, u których wcześniej wykryto podwyższony poziom cholesterolu, lub ciśnienia tętniczego. Warto zatem przynajmniej raz do roku, kontrolować poziom cukru we krwi, a jeśli wyniki będą niepokojące, należy wykonać ponowną analizę pod kątem diagnozy cukrzycy. Choroba ta, nie tylko jest uciążliwa ze względu na konieczność wykonywania sobie zastrzyków z insuliny, ale też może prowadzić do wielu innych powikłań takich jak zaćma, czy „stopa cukrzycowa”, którą trzeba amputować. Tutaj istotnymi czynnikami ryzyka są także otyłość i siedzący tryb życia. Po raz kolejny zatem okazuje się, że dieta i ruch są podstawą zachowania dobrego zdrowia.

[srodtytul]Nowotwór prostaty[/srodtytul]

Badania prostaty (gruczołu krokowego) są szczególnie ważne dla panów powyżej 50 roku życia. Jednak coraz częściej zapadają na nowotwory gruczołu krokowego mężczyźni młodsi. Profilaktycznie należy zatem raz do roku udawać się do proktologa, który wykona podstawowe badanie per rectum. Możliwa jest też diagnoza na podstawie USG. Szczególnie wyczuleni na te badania powinni być mężczyźni, którzy odczuwają silne bóle w dole brzucha związane z zatrzymywaniem moczu, czy mają problemy z oddawaniem go, częściej i bardziej niespodziewanie niż kiedyś muszą korzystać z toalety. Możliwe, że jest to tylko łagodny przerost lub powiększenie gruczołu, ale warto zawczasu to sprawdzić.

[srodtytul]Nowotwór płuc[/srodtytul]

To choroba, którą najbardziej zagrożeni są palacze, bowiem za 90 proc. przypadków zachorowań na nowotwory płuc odpowiedzialne są produkty tytoniowe. Dodatkowymi czynnikami ryzyka jest ekspozycja na azbest i radon, które w pewnym okresie namiętnie używane były w budownictwie. Dodatkowym czynnikiem wspomagającym rozwój choroby jest zatrucie powietrza, dlatego bardziej narażeni są mieszkańcy dużych miast i terenów uprzemysłowionych. Aby wykryć chorobę w możliwie najwcześniejszym stadium rozwoju, panowie po 40 roku życia – głównie ci palący – powinni raz do roku robić prześwietlenie klatki piersiowej. W przypadku tej choroby skuteczna profilaktyka jest jedna: rzucenie palenia papierosów. Ten nałóg powoduje, że palacze żyją średnio 15 lat krócej od pozostałych, a ryzyko wystąpienia u nich zawału serca, czy udaru mózgowego jest trzykrotnie wyższe.

[srodtytul]Pozostałe ważne badania[/srodtytul]

Wymienione powyżej schorzenia, nie obejmują wszystkich zagrożeń wzrastających wraz z wiekiem. Są jednak najczęściej występującymi w społeczeństwie. Ważne jednak są również badania krwi w kale, które można przeprowadzać samemu w domu przy pomocy dostępnego w aptekach HEM-Check-2, lub oddając kał do analizy laboratoryjnej. Obecność krwi w stolcu może oznaczać bowiem nowotwór jelita grubego, którego nasilenie objawów, zależy od stopnia rozwoju nowotworu. Guzy są odpowiedzialne za uczucie niepełnego wypróżnienia, nie trzymania stolca i gazów, niezamierzone chudnięcie, brak łaknienia, oraz biegunki i zaparcia występujące naprzemiennie.

Ważne jest też badanie ciśnienia śródgałkowego, które jest badaniem profilaktycznym przy jaskrze, która jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty, a jej wykrycie i leczenie w początkowej fazie daje szansę uratowania wzroku. Osoby powyżej 40 roku życia powinny poddawać się temu badaniu co sześć miesięcy.

Wizyty u lekarza nie należą do przyjemnych, a uchronienie się przed wszystkimi chorobami jest niemożliwe. Jednak profilaktyka póki nie wynaleziono eliksiru wieczności, jest najskuteczniejszą metodą życia długo i zdrowo.

Tę lekcję już dawno odrobiły kobiety, które w większości regularnie poddają się badaniom. Ze statystyk wynika, że mężczyźni uczęszczają do lekarza trzy razy rzadziej, a to właśnie na nich po 40 czyha dużo więcej przypadłości.

[srodtytul]Od czego zacząć?[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Kultura
Dzień Dziecka w Muzeum Gazowni Warszawskiej
Kultura
Kultura designu w dobie kryzysu klimatycznego
Kultura
Noc Muzeów 2025. W Krakowie już w piątek, w innych miastach tradycyjnie w sobotę
Kultura
„Nie pytaj o Polskę": wystawa o polskiej mentalności inspirowana polskimi szlagierami
Kultura
Złote Lwy i nagrody Biennale Architektury w Wenecji