Tę lekcję już dawno odrobiły kobiety, które w większości regularnie poddają się badaniom. Ze statystyk wynika, że mężczyźni uczęszczają do lekarza trzy razy rzadziej, a to właśnie na nich po 40 czyha dużo więcej przypadłości.
[srodtytul]Od czego zacząć?[/srodtytul]
Najlepiej zagrożenia naszego zdrowia rozpocząć od przyjrzenia się schorzeniom naszych rodziców, bądź tym, które najczęściej pojawiały się w naszej rodzinie. Niestety w genach dziedziczymy nie tylko urodę i intelekt, ale też ryzyko i skłonność do chorób. Jeżeli nasi rodzice mieli problemy z sercem, my też najprawdopodobniej będziemy je mieć. Poza tym powinniśmy przyjrzeć się naszemu stylowi życia. Palenie papierosów, to zagrożenie nowotworami płuc, siedzący tryb życia i tłusta dieta mogą być powodem chorób układu krążenia, lub cukrzycy. Poniżej prezentujemy listę schorzeń, które najczęściej dotykają Panów w średnim wieku i co zrobić, aby się im zapobiec.
[srodtytul]Choroby układu krążenia[/srodtytul]
Mężczyźni po 40 roku życia zapadają na choroby serca trzy razy częściej niż kobiety w ich wieku. Choroby te są tym groźniejsze, że nie dają symptomów. Często dowiadujemy się o nich, gdy jest już za późno, czyli np. po ataku serca. Aby zapobiec takim dramatycznym doświadczeniom wystarczy przynajmniej raz do roku sprawdzać poziom cholesterolu we krwi i równie często (a właściwie rzadko) sprawdzać poziom ciśnienia tętniczego. Wcześnie zaobserwowane zmiany, wprowadzenie odpowiednich leków i zmiana nawyków żywieniowych, mogą ustrzec nas przed bypassami, czy rozrusznikami serca. Szczególną wagę do tych badań powinni przywiązywać panowie z nadwagą i otyli, zwłaszcza jeśli ich otyłość koncentruje się w partiach ciała – niestety piwny brzuszek nie stanowi powodu do radości, a do zmartwienia. Choroby serca dużo częściej występują też u osób prowadzących siedzący tryb życia, palących papierosy i chorych na cukrzycę. Należy też uważać na ilości spożywanego rzez nas sodu i soli.