[srodtytul]Sobota 18.00 | dwójka[/srodtytul]
W cyklu „Wieczór ze słuchowiskiem: Scena Wspomnień” Dwójka zaprasza na słuchowisko według sztuki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Zalotnicy niebiescy”. W lotniczej bazie zatrudniony jest, jako lekarz neurolog, doktor Jerzy Odbiecki. Jego żona Nola, dużo od niego młodsza, jest wrażliwą i poważną kobietą. Jej związek z Jerzym to bardziej przyjaźń niż małżeństwo. Nola wciąż czeka na prawdziwe uczucie. Swój ideał znajduje w lotniku Norbercie Jastrambie, który stwarza pozory szorstkości i lekkomyślności, ale poważny wypadek kolegów lotników odkrywa jego prawdziwe wnętrze. Jastramb i Jola informują Jerzego o swych uczuciach. Nola prosi męża o rozwód. Ku jej zaskoczeniu Jerzy nie sprzeciwia się, bowiem od wielu lat związany jest z inną kobietą. Nola uświadamia sobie nagle, że nigdy nie była naprawdę kochana.
Adaptację przygotowała Bogumiła Prządka, wyreżyserowała Stanisława Grotowska, za realizację odpowiedzialni byli Ewa Szałkowska i Wojciech Truszczyński. Występują: Daniel Olbrychski (Norbert Jastramb), Zbigniew Zapasiewicz (Jerzy Odbiecki), Joanna Jędryka (Nola, jego żona), Andrzej Zaorski (Andrzej Milan), Jan Englert (Wojciech Kobuz), Władyslaw Kowalski (Gabriel Herrub), Jerzy Zelnik (Jan Nieborowski), Małgorzata Niemirska (Lotka Lubowna), Joanna Sobieska (Marysia), Zygmunt Kołodziejski (Bufetowy) i Janina Seredyńska (Służąca). ?
[srodtytul]Niedziela 13.00 | dwójka[/srodtytul]
Waniek, bohater „Audiencji” – jednoaktówki słynnego czeskiego dysydenta Vaclava Havla, ostatniego prezydenta Czechosłowacji i zarazem pierwszego prezydenta Czech – to alter-ego autora. W komunistycznym reżimie (sztuka powstała w latach 70.) wybrał wolność sumienia, czyli pracę na wyznaczonym przez władze odcinku pod czujną kuratelą stróży. Obowiązek bezpośredniej „opieki” spoczywał również na nowym przełożonym, czego dowodem jest tytułowa „audiencja” w browarnianym kantorku, przerywana wypadami kierownika „na stronę”. Browarnikowi nikt nie proponował wyboru, należy do tych podwładnych systemu, którzy rzadkie przebłyski świadomości muszą zapijać, aby przeżyć w bolesnej schizofrenii codziennej rzeczywistości.