Było to wydarzenie bezprecedensowe. Jednego dnia (15 lutego) ponad stu leśników liczyło i opisywało tropy wilków i rysi. Wielkie liczenie objęło 200 tys. hektarów lasu. Akcja była wspólnym przedsięwzięciem leśników i ekologów. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie od kilku lat ma bowiem podpisane porozumienie z organizacją WWF Polska. Dotyczy ono projektu „Duże drapieżniki w Polsce", którego głównym celem jest ponowne zasiedlenie polskich lasów rysiami i wilkami
- W naszym regionie chodzi przede wszystkim o rysie, inwentaryzacja potwierdziła bowiem, że wilki coraz liczniej zamieszkują nasze lasy - mówi Adam Pietrzak, rzecznik prasowy RDLP w Olsztynie.
- W tej części Polski, a podejrzewam, że w całej Polsce w ogóle, tak dużej inwentaryzacji jeszcze nie było – dodaje Stefan Jakimiuk z ekologicznej organizacji WWF Polska. – Jesteśmy zadowoleni z tego doświadczenia. Wyniki traktujemy jako punkt wyjścia. Być może już w przyszłym roku konieczna będzie powtórka liczenia, by mieć materiał do porównań.
Adam Gełdon, leśniczy z Nadleśnictwa Spychowo, który specjalizuje się w badaniu wilczych populacji jest także zadowolony z efektów inwentaryzacji.
- Stwierdziliśmy obecność na terenie Puszczy Piskiej i Lasów Napiwodzko-Ramuckich co najmniej 51 wilków. To bardzo przyzwoita liczebność – uważa Adam Gełdon.