Podczas XIII ogólnopolskiego festiwalu „Interpretacje" swe prace zaprezentuje w konkursie sześcioro młodych reżyserów. Są to: Wojciech Klemm, Radosław Rychlik, Natalia Korczakowska, Atilla Keresztes, Artur Tyszkiewicz i Monika Pęcikiewicz.

Po raz pierwszy w gronie konkursowiczów pojawił się obcokrajowiec, Węgier z paszportem rumuńskim. „Iwonę, księżniczkę Burgunda" w jego reżyserii i w wykonaniu Teatru Śląskiego w Katowicach wskazali recenzenci regionalni. Pozostałe spektakle konkursowe komisja kwalifikacyjna wybierała spośród przedstawień zrealizowanych poza województwem śląskim. W konkursie „Interpretacji" zaprezentują się też zespoły Narodowego Starego Teatru z Krakowa, Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha, Teatru Rozmaitości i Teatru IMKA z Warszawy oraz Teatru Polskiego z Wrocławia.

- Chcieliśmy, by każdy spektakl był inny i sam się bronił. Byłbym szczęśliwy, gdyby po przeglądzie okazało się, że młody teatr polski jest po prostu szalenie różnorodny – mówi Jacek Sieradzki, dyrektor artystyczny „Interpretacji". W odróżnieniu od poprzednich edycji festiwalu, przedstawienia będą prezentowane nie tylko na scenie Teatru Śląskiego, ale również w chorzowskim Teatrze Rozrywki, w studiu Telewizji Katowice i na terenie dawnej kopalni Katowice, gdzie w 2012 roku ma otworzyć podwoje Muzeum Śląskie.

Nowością jest też rozszerzony skład jury. Obok reżyserki Iwony Kempy (zwyciężczyni „Interpretacji" w 2008 r.), scenografki Barbary Hanickiej, aktora i reżysera Jerzego Stuhra, reżysera Pawła Łysaka i kompozytora Michała Litwińca – o przyznaniu nagród decydować będzie także pięcioro widzów. „Społeczne jury" wyłonione zostało w styczniu.

Po raz pierwszy też festiwal rozpoczął się prologiem. 20 lutego Anna Augustynowicz, pierwsza w trzynastoletniej historii imprezy zdobywczyni „Lauru Konrada" (Swinarskiego), zaprezentowała jako spektakl mistrzowski „Migrenę" w wykonaniu Teatru Współczesnego w Szczecinie. Kolejne dwa mistrzowskie spektakle stanowić będą klamrę imprezy. Na inaugurację w chorzowskiej Rozrywce zobaczymy przedstawienie „Babel" Teatru Polskiego w Bydgoszczy w reżyserii Mai Kleczewskiej (laureatki „Interpretacji" w 2006 r.), a na zamknięcie festiwalu dwukrotnie, 2 i 3 kwietnia, na scenie Teatru Śląskiego — „Tango" w reżyserii Jerzego Jarockiego z Teatru Narodowego w Warszawie.

W tym roku pojawią się też trzy eksperymentalne w formie, pozakonkursowe, przedstawienia. Pokazują ciekawe działania sceniczne reżyserów średniego pokolenia („Dzienniki rowerowe" Piotra Cieplaka), zwrot teatru w stronę form muzycznych i zmieniającą się w związku z tym funkcję reżysera („Siekiera! Tańce polskie w tonacji punk" Łukasza Czuja) oraz próbę połączenia słowa z rytmiczno-plastyczną instalacją („Noże w kurach" Weroniki Szczawińskiej). Po raz pierwszy „Interpretacje" mają również swoją Fan Page na portalu społecznościowym facebook.

Program „Interpretacji":

27.03. godz. 18.00, na scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie, Spektakl mistrzowski, „Babel", reż. Maja Kleczewska, Teatr Polski z Bydgoszczy.

29.03. godz. 18.00, na scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie, spektakl konkursowy, „Amfitrion", reż. Wojciech Klemm, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Krakowa.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

29.03. godz. 20.30, na terenie KWK Katowice – Kuźnia, spektakl konkursowy, „Łysek z pokładu Idy", reż. Radosław Rychlik, Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha.

30.03. godz. 18.00, w Studio Telewizji Katowice, spektakl konkursowy, „Solaris" reż. Natalia Korczakowska, Teatr Rozmaitości z Warszawy.

31.03. godz. 18.00, na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach, spektakl konkursowy, „Iwona, księżniczka Burgunda", reż. Atilla Keresztes, Teatr Śląski w Katowicach.

31.03. godz. 21.00, w studio Telewizji Katowice, spektakl konkursowy, „Sprzedawcy gumek", reż. Artur Tyszkiewicz, Teatr IMKA z Warszawy.

1.04. godz. 18.00, na scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie, spektakl konkursowy, „Sen nocy letniej", reż. Monika Pęcikiewicz, Teatr Polski z Wrocławia

2.04 godz. 18.00, na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach, spektakl mistrzowski, „Tango", reż. Jerzy Jarocki, Teatr Narodowy z Warszawy.

3.04 godz. 18.00, na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach, spektakl mistrzowski, „Tango", reż. Jerzy Jarocki, Teatr Narodowy z Warszawy.

Imprezy towarzyszące 28.03. godz. 20.00, na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach, „Siekiera! Tańce polskie w tonacji punk", reż. Łukasz Czuj, Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa

30.03. godz. 21.00, na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach, „Dzienniki rowerowe" reż. Piotr Cieplak.

1.04. godz. 21.00, na scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie, „Noże w kurach", reż. Weronika Szczawińska, Teatr im. S. Jaracza z Olsztyna