WZW typu B można się zarazić także u dentysty, w gabinetach kosmetycznych lub tatuażu.
Pamiętaj: wirus HBV jest 100 razy bardziej zakaźny niż HIV!
WZW typu B jest najpowszechniejszą chorobą zakaźną na świecie: szacuje się, że 5 proc. populacji jest nosicielami tego wirusa. W Polsce WZW typu B dotyczy ok. 1,5 proc. społeczeństwa, czyli ok. 600 tys. osób. Ostatnio notuje się spadek liczby zachorowań, również dzięki skutecznej szczepionce przeciwko tej chorobie.
Objawy:
ostra postać choroby powoduje zapalenie wątroby, wymioty, żółtaczkę i – rzadko – śmierć. Chroniczne zapalenie wątroby spowodowane HPV może prowadzić do marskości lub nieuleczalnego raka wątroby. Choroba może przez wiele lat przebiegać bezobjawowo, co powoduje, że jej wykrycie następuje często po latach od zakażenia.
Leczenie:
polega na zwalczaniu wirusa, leczeniu osłonowym wątroby oraz ewentualnym leczeniu następstw choroby, jeśli już wystąpiły (np. marskość). Chemioterapia w leczeniu nowotworu wywołanego WZW B jest w nikłym stopniu skuteczna.
Choroby powodowane przez grzyby
* Grzybica (drożdżyca, kandydoza)
- zakażenia drożdżakowe narządów płciowych najczęściej wywoływane są przez grzyby Candida albicans. Zalicza się je do chorób wenerycznych, ale można się nimi zarazić poprzez używanie bielizny lub ręczników osoby zakażonej. Zdarza się, że powoduje je zażywanie antybiotyków, co może zakłócić naturalną florę bakteryjną.
Grzybicę może wywołać zarówno brak higieny, jak i przesadna o nią dbałość, która powoduje zakłócenie naturalnej flory bakteryjnej
Objawy:
- u kobiet: drożdżyca pochwy objawia się swędzeniem, pieczeniem, upławami, bólem podczas oddawaniu moczu, zaczerwienieniem okolic sromu i pochwy;
- u mężczyzn:
drożdżyca atakuje na ogół żołądź i wewnętrzną stronę napletka, gdzie pojawiają się nadżerki i owrzodzenia. Rzadziej występuje też zakażenie cewki moczowej i związane z nią pieczenie, swędzenie i parcie na mocz.
Leczenie:
stosowanie miejscowych i doustnych środków przeciwgrzybiczych. Trzeba pamiętać, że leczeniu powinno się poddać oboje partnerów, by nie dochodziło do wtórnych zakażeń.
Na podstawie: hiv.pl, choroby-weneryczne.net
W następnym odcinku o:
- chorobach powodowanych przez bakterie
: chlamydiozie, kile, rzeżączce, wrzodzie wenerycznym, ziarniniaku pachwinowym, czerwonce bakteryjnej.
- chorobach powodowanych przez pasożyty:
amebozie, rzęsistkowicy, świerzbie, wszawicy łonowej.