Nazwa zespołu jest zestawieniem dwóch słów – „atma" oznacza osobę, a „sfera" przestrzeń, która ją otacza, a szczególnie świat jej uczuć. Taka jest muzyka AtmAsfery – emocjonalna, pochodząca z różnych tradycji etnicznych.

Muzycy grupy występują od 2003 r., grali na wielu znanych festiwalach. W międzynarodowym The Global Battle of the Bands w 2007 r. zwyciężyli w etapie ukraińskim, a w finale w Londynie zajęli czwarte miejsce. W 2010 r. jako jedyny zespół z Ukrainy pojawili się na norweskim jazzowym festiwalu Moldejazz. W Polsce kilkakrotnie grali na Przystanku Woodstock, gdzie zdobyli Złotego Bączka 2009, nagrodę przyznawaną przez publiczność.

Uduchowiony autorski folk zdominował nową płytę zatytułowaną „Integro". Po samym instrumentarium widać rozległość wpływów AtmAsfery. Mocno zaznaczone są bębny, darabuka, tradycyjne motywy wygrywa mandolina, flety budują melancholijne przestrzenie. Wszystko uzupełnia subtelna elektronika, sponad której wydobywają się wokale sióstr Jaremczuk pracujących nad złożonymi dwugłosami.

Rytmika AtmAsfery porywa do żywiołowego tańca, ale grupa podkreśla, że dbając o klimat swojej muzyki, chce pomóc ludziom przede wszystkim czuć. Ci, którzy zakochali się w ukraińskim zespole, rzeczywiście przyznają, że zagłębienie się w jego twórczość wydaje się bliskie obcowaniu z rzeczywistością mistyczno-pozazmysłową.

AtmAsfera, Centralny Dom Qultury, Warszawa, ul. Burakowska 12, bilety: 15 zł, informacje: tel. 22 636 83 00, środa (18.05), godz. 20