– Pochwalimy się tym, co mamy najlepszego w klasyce i rozrywce, nie tworząc podziałów między gatunkami – powiedział Krzysztof Materna, który wraz z Kubą Wojewódzkim przygotował scenariusz wieczoru otwierającego naszą prezydencję w UE. Czterogodzinny koncert na trzech scenach na placu Defilad odbędzie się bez przerw.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski, Michał Merczyński, szef Narodowego Instytutu Audiowizualnego, oraz autorzy scenariusza założyli, że warunkiem udziału zagranicznego wykonawcy będzie wykonanie polskiego przeboju. Usłyszymy m.in. Manhattan Transfer, Michaela Boltona, Dolores O'Riordan (The Cranberries), Angie Stone. Wykonają "Sen o Warszawie", "Skłamałam", "Szczęśliwej drogi już czas", "Niech żyje bal".

Przeboje klasyki, jazzu i filmu – Chopina, Kilara, Komedy, Kurylewicza, Kaczmarka – zinterpretują Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer, Sinfonia Varsovia i Tomasz Stańko Quintet. Swoje hity zagrają Perfect, Lech Janerka, Myslovitz oraz Kapela ze Wsi Warszawa.

W finale zobaczymy pokaz fajerwerków na Pałacu Kultury zaprojektowany w rytm "Orawy" Kilara. Na koniec godzinny set przedstawi Tricky.

Muzyczne party z udziałem Eddiego Stevensa, Freda Fritha, Mouse on Mars odbędzie się w elektrowni Powiśle i Centrum Kopernika. Na Nowym Mieście zagości muzyka etniczna, na Mariensztacie zaś dla dzieci. W Filharmonii Narodowej zaplanowano prawykonanie III Symfonii Pawła Mykietyna. Teksty w formie esemesów stworzył aktor Mateusz Kościukiewicz.

Łączny budżet koncertów to  10,5 mln zł. Transmisja w TVP