I zachęca dzieci oraz młodzież do poszukiwania słowiańskich śladów w europejskim dziedzictwie kulturowym.
Na uczniów podstawówek w środy czekają „Królewskie spacery... na trakcie Europy". – Spotkania rozpoczynamy spektaklem Teatru Atlantis „Zamkowe licho – duchy i strachy" – mówi autorka projektu.
A później uczestnicy zabawy podzieleni zostaną na cztery grupy. Jedna zbada, skąd się wzięły e-maile i co to są szyfry, druga odtworzy drzewo genealogiczne Jagiellonów. W tym czasie ich koledzy z trzeciej przemierzą bursztynowy szlak, rozgrywając partię gry planszowej, a ci z czwartej porównają dawny i obecny system parlamentarny. Każdy z zespołów kolejno weźmie udział we wszystkich zajęciach. – Indywidualni chętni nie muszą się zapisywać – zapewnia Maria Reif. – Wystarczy odwiedzić Arkady Kubickiego i przyłączyć się do zabawy.
O wcześniejszą rezerwację miejsca na wakacyjne zajęcia proszeni są za to gimnazjaliści i licealiści, chętni, by zasiąść w wykładowych salach Akademii Sztuk Dawnych.
– W trakcie tygodniowego bloku zajęć poszukamy odpowiedzi na wiele pytań o dawną i dzisiejszą Polskę oraz Europę – zachęca Reif. – Zastanowimy się m.in., czym jest Europa i czy Polska jest jej przedmurzem czy może sercem? Zbadamy fenomen pierwszego uniwersalnego i międzynarodowego języka– łaciny. I zadamy ważne pytanie: co to znaczy być Europejczykiem?