Jeden z najwybitniejszych wirtuozów hang drum Manu Delago wystąpi tego dnia wieczorem na Rynku Starego Miasta ze swoją grupą The Wokheads. Austriak studiował grę na instrumentach perkusyjnych na Mozarteum w Innsbrucku i wtedy odkrył fascynujące brzmienie szwajcarskiego instrumentu hang, nazywanego również hang drum. Razem z formacją HotchPotch wygrał konkurs zespołów Austrii w 2003 roku.
Z Kulturą na Ty - poleć swoje wydarzenie kulturalne
W kolejnym sezonie wystąpił z własnym projektem na Klagenspurgen Festival. Entuzjastyczne recenzje i zainteresowanie fanów towarzyszyły jego pierwszej płycie „Made in Silence". Naturalnym następstwem było utworzenie grupy Manu Delago Handmade i trasa koncertowa po Europie. Mistrz hang po raz pierwszy zagra w Polsce.
Warto wyjaśnić konstrukcję instrumentu hang drum, rzadko u nas słyszanego. Brzmieniem przypomina nieco kotły stalowe z Trynidadu, a budową hinduski ghatam. Hang wykorzystuje efekt rezonatora Helmholtza, metalowej kuli z otworem. Zbudowany jest z dwóch blaszanych mis połączonych wklęsłymi częściami, z których dolna ma otwór rezonansowy.
Konstruktorem tego niezwykłego muzycznego urządzenia jest szwajcarska firma PANArt, która wprowadziła na rynek dwie generacje instrumentu i kilka modyfikacji. Na hang gra się dłońmi, a uderzanie w różne jego części wydobywa dźwięki o różnych wysokościach, które można modulować, przysłaniając otwór rezonansowy. Chociaż podstawową pozycją jest hang położony płasko na udach, to można go trzymać również pionowo.