W tym roku gospodarzem ogólnopolskiej inauguracji obchodów EDD będzie Wielkopolska – region, w którym uformowało się nasze państwo.

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zapraszają 10 września na widowiska plenerowe: „Wizytę Ottona na Ostrowie" – spektakl Teatru im. Aleksandra Fredry, nawiązujący do historycznych wydarzeń z 1000 roku i przyjazdu cesarza Ottona z pielgrzymką do grobu świętego Wojciecha, oraz przedstawienie „Rapsod o św. Wojciechu" w gnieźnieńskiej katedrze. 18 września Muzeum Młynarstwa w Jaraczu organizuje festyn edukacyjno-rekreacyjny, 24 września gości zaprasza jedyne w Polsce prywatne Muzeum Stolarstwa w Krobi. Bogaty program przygotował Kalisz: 10 września w kościele garnizonowym odbędzie się spotkanie „Ojcowie jezuici i ich rola w tworzeniu historii miasta Kalisza", zaprezentowane będą też starodruki z kaliskiej drukarni ojców jezuitów.

20 września w Domu Pamięci odbędzie się sesja popularnonaukowa „Kaliskie kamienie milowe – wybrane problemy". Kaliski Gród Piastów na Zawodziu proponuje imprezę plenerową „Hoplici na Zawodziu – 2500. rocznica bitwy pod Maratonem" (16 – 18.09). 23 września odbędzie się rajd gwiaździsty „Śladami przodków", a 24 września – spacer szlakiem kaliskich mniejszości narodowych i religijnych.

Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT w Poznaniu organizuje „Królewskie zmagania na Ostrowie Tumskim" (10 i 17 września), zaś Koło Przewodników PTTK im. Mottego „Przechadzki po Poznaniu" (4, 11, 18 i 25 września). Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Terenowy w Poznaniu zaprasza

17 września na wycieczkę autokarową szlakiem kamieni milowych. W programie zwiedzania m.in. kościół romański pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kotłowie, zabytki Ostrowa Wielkopolskiego i Gostynia.