Przekraczanie niemożliwego – to tytuł wystawy poświęconej Kościołowi Pokoju w Jaworze w 10. rocznicę wpisania go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i motto, które przyświecało także innym organizatorom obchodów EDD na Dolnym Śląsku.
Kościół Pokoju w Jaworze, wzniesiony w wyniku ugody religijnej po krwawej wojnie trzydziestoletniej (1618 – 1648), jest nie tylko świadkiem przełomu w dialogu wyznań, ale też przykładem śmiałych, jak na tamte czasy, rozwiązań budowlanych.
Krzyżowa, gdzie 4 czerwca 1989 roku odbyło się historyczne spotkanie premierów Helmuta Kohla i Tadeusza Mazowieckiego, zaprasza na symboliczne 100. urodziny Frei von Moltke i otwarcie Domu na Wzgórzu, miejsca spotkań antyhitlerowskiej grupy tzw. Kręgu z Krzyżowej.
Ziębice proponują wycieczkę do unikatowych kamiennych słupów granicy św. Jana. Zostały one ustawione ponad 700 lat temu na znak porozumienia, które książę Bolko I Surowy zawarł z biskupem Janem III Romkiem.
Na Dolnym Śląsku ocalało wiele pomników średniowiecznego prawa – kamiennych krzyży i kapliczek nazywanych popularnie pokutnymi. Wykład na ten temat przygotowało Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. Charakterystycznym elementem dolnośląskiego krajobrazu są również kamienne XVIII-wieczne słupy pocztowe, zwane też milowymi lub dystansowymi – fragmenty jednego z nich: pocztowego słupa milowego ze Zgorzelca, będzie można obejrzeć w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.