- Podpatrywanie i podsłuchiwanie okresu godowego jeleni to niezapomniane przeżycie. Każdy może poczuć ten dreszcz emocji, bo jeleń w naszych lasach to gatunek liczny - opowiada Adam Pietrzak, rzecznik RDLP w Olsztynie.
Wieś Wymój niedaleko Olsztyna. 10 września. Dochodzi piąta rano. Zbliża się jesień. Jest raptem kilka kresek powyżej zera. Taka pogoda to dla jeleni sygnał, by rozpocząć rykowisko.
Nocną ciszę co chwilę przerywają tubalne ryki byków, czyli samców jelenia. Wytrawni znawcy przyrody potrafią je doskonale interpretować. Inaczej brzmi głos wydawany przez młodego byka szukającego łani, inne dźwięki wydaje z siebie stary byk, który szuka samicy, a jeszcze inaczej ryczy byk stadny.
- Porykujące na siebie byki prowadzą więc swoisty dialog. Podczas rykowiska samce jelenia tracą też czujność. Dlatego podczas okresu godowego łatwo je nie tylko usłyszeć, ale także zobaczyć na własne oczy. Co udowadniamy za pośrednictwem nagranego przez nas filmiku. Misterium rykowiska nasila się po zachodzie słońca i o świcie, ale porykiwania byków można usłyszeć także za dnia. Okres godowy jeleni trwa około miesiąca - dodaje Adam Kędziora z olsztyńskiej dyrekcji.