We wstępnych badaniach dzieciom podawano lekko osłodzone warzywa. Naukowcy wypróbowali także inne sposoby łagodzenia goryczki warzyw takich jak brokuły, brukselka i szparagi - różne rodzaje soli - ale cukier okazał się najskuteczniejszy.
- Dodanie cukru nie powoduje tego, że smak jarzyn zmienia się na słodki, ale powoduje on "zamaskowanie" goryczy warzyw - tłumaczy prof. Valerie Duffy z uniwersytetu w Connecticut.
Wnioski te mogą się przydać głównie rodzicom dzieci, które stanowczo odmawiają jedzenia tych zdrowych produktów. Naukowcy uspokajają także, że dodanie pół łyżeczki cukru do szklanki np. brokułów nie podnosi ich kaloryczności, a może przekonać niejadka.
Prof. Duffy podkreśla, że dodawanie odrobiny cukru do gotowania warzyw powinno trwać tylko do tego momentu, aż dziecko przyzwyczai się do ich jedzenia.
Kolejną wskazówką dla rodziców, którym zależy, by ich dziecko jadło więcej warzyw, są ostatnie doświadczenia dotyczące długości ich gotowania. Okazało się, że optymalnym czasem obróbki termicznej, który dzieciom najbardziej odpowiada, jest 6-8 minut. Takie warzywa zjadają one najchętniej. Na te gotowane i dłużej, i krócej, częściej kręcą nosem.